Користувач:Юрій Булка/ОПВ-посібник

Вікіпедія й, ширше, Всесвітня мережа, є засобами, якими щодня активно користуються учні й студенти, незалежно від того, чи спонукають їх до цього вчителі й викладачі. Але наскільки ефективно й усвідомлено вони взаємодіють з цифровим інформаційним простором?
Медіаграмотність є ключовою у 21-му сторіччі, а Вікіпедія є прекрасним інструментом для навчання й розвитку медіаграмотності серед учнів і студентства в рамках навчального процесу.
Цей посібник пропонує різні підходи до того, як можна інтегрувати елементи взаємодії з Вікіпедією в навчальий процес, аби дати учням і студентам певні орієнтири й корисні навики в навігації інформаційним простором всередині Вікіпедії й поза нею.
Окрім того, Вікіпедія дає можливість розвинути серед учнів здатність бути не тільки пасивними споживачами інформації, а й бути активними учасниками формування інформаційного простору — через редагування й поліпшення статей Вікіпедії як одну з форм практичної роботи.
![]() |
Мені справді сподобалося. Я перекладала статтю з англійської. Повністю я написала 1 статтю, але завдяки отриманому досвіду почала краще розуміти Вікіпедію. | ![]() |
— Христина Корецька, студентка Українського католицького університету, В інтерв'ю для Студвей |
Це передбачає розвиток таких навичок, як:
- критичне мислення;
- уміння самостійно формулювати думку;
- відрізняти авторитетні джерела інформації від неавторитетних;
- уміння відрізняти факти від гіпотез, оцінок, припущень;
- розуміти основні принципи авторського права та уникнення плагіату.
Вікіпедія є вільною енциклопедією, яку може редагувати кожен і кожна. Вона є результатом спільної добровільної праці тисяч людей. Увесь її текст поширюється на умовах вільної ліцензії[1], яка дозволяє вільно використовувати і поширювати її матеріали будь-якій людині, за умови збереження авторства.
Висвітлення лише фактів з обов'язковими посиланнями на авторитетні джерела, а також повага до авторського права, належать до основних принципів Вікіпедії.