Користувач:Maryan1999/Катастрофа на космодромі Алкантара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Maryan1999/Катастрофа на космодромі Алкантара
Дата 22 августа 2003 года

Вибух на стартовому комплексі космодрому Алкантара, який відбувся 22 серпня 2003 року - аварія ракети-носія VLS-1,розробленого Бразильським космічним агентством, який був призначений для запуску на орбіту двох супутників.

Ракета вибухнула на стартовому комплексі космодрому Алкантара, при цьому загинула 21 людина. Це була третя спроба Бразильського космічного агентства запустити ракету типу VLS-1 в космос.

Аварія[ред. | ред. код]

Запуск VLS-1 (номер V03) був призначений на 25 серпня 2003 року і отримав власну назву «Операція „Сан-Луїс“». В цей день на орбіту припускалось вивести відразу два апарати - технологічний міні-супутник SATEC і мікросупутник Unosat-1, створений студентами і викладачами Північного університету Парани.

 Підготовка до запуску почалась 1 липня і проводилась під керівництвом директора Аерокосмічного технологічного центру, бригадного генерала Тіагу Рибейру. В роботах приймали участь майже 700 людей. До 20 серпня повністю готова ракета стояла на стартовому столі. Спеціалісти виповнили імітацію запуску і вели планові провірки агрегатів VLS-1.

З ранку 22 серпня на носії йшли заключні тести. Безпосередньо біля ракети на стартовій позиції працювало близько 100 людей. У південь без видимих причин запрацював двигун одного з чотирьох блоків першого ступеня ракети, міцно закріпленої на стартовому столі. Факел, що бив з ракети, підпалив сусідні двигуни непорушно закріпленого виробу, і через декілька секунд носій вибухнув. За вибуху загинула двадцять одна особа, які знаходились на стартовій позиції, І ще більше 20 людей отримали рани. Від вибуху загорілись кущі у довколишніх джунглях, і велику хмару диму можна було легко бачити з великої відстані. Вибух зрівняв зі землею пускову установку ракети, перетворивши конструкцію висотою в 10 поверхів в груду пошматованого металу.

Наслідки[ред. | ред. код]

Після вибуху Бразильське космічне агентство було піддане різкій критиці за використання ракет на твердому паливі, більш простих в виготовленні та запуску, ніж ракети на рідкому паливі, але й більш небезпечних через відсутність управління подачею палива і системи аварійного блокування. Комісія по розслідуванню встановила, що винуватцем катастрофи став електричний розряд, не заплановано поданий в систему запалювання одного з чотирьох пришвидшувачів першого ступеня. Повністю з'ясувати, що стало причиною видачі сигналу, так і не вдалось.

Цей інцидент викликав значні затримки бразильської космічної програми, як наслідок проведення правничого розслідування, так і через те, що під час вибуху загинуло багато вчених та інженерів, які працювали над проектом.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

[[Категорія:Космонавтика 2003]] [[Категорія:Серпень 2003]] [[Категорія:Зняті смертельні нещасні випадки]] [[Категорія:Катастрофи 2003]] [[Категорія:Події 22 серпня]]