Користувач:Mychail/Стоклітинні шахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Стоклітинні шахи - шахи, гральна дошка яких розширена до 100 клітинок (10х10) і, відповідно, до стандартного набору додані нові фігури зі своїми, властивим лише їм ходами. Такі шахи мають купу різновидів і навіть свою шахову федерацію.

Малюнок 1. Стоклітинні шахи "Соколине полювання"

Різновиди (версії) стоклітинних шахів.

Існують стоклітинні шахи за версіями, наприклад за версією казахстанця Олександра Кочергіна, які включають додаткові фігури принца і принцеси ; [1]Стоклітинні шахи "Соколине полювання" (1982)[2] (особливістю якої є те, що кожен з двох гравців має комплект з 24 шахових фігур, до якого додано 2 соколи, 2 дельфіни, 2 принци і 2 пішаки); стоклітинні шахи за версією Климковича В. М. (детальніше про які буде інформація нижче) та ін.

Правила гри в стоклітинні шахи.

У стоклітинних шахах правила гри майже повністю, окрім деяких деталей, збігаються зі звичайними шахами. Гравці розташовують свої фігури на 2 перших рядах і рухають їх згідно зі звичайними шаховими правилами. Однак, через більшу кількість клітинок на полі, гра стає складнішою і вимагає від гравців більшої сконцентрованості, уважності та стратегічного мислення. У кожній версії 100-клітинних шахів є деякі особливості в правилах гри.

Фото 1. Стоклітинні шахи: загальний вигляд

Наприклад, правила гри 100-клітинних шахів за версією Климковича В. М. (патентна заявка зареєстрована в патентному інституті «ВНДІДПЕ» 23.11.1982 р. №3534570/12 ). У цій версії за основу прийнято існуючі 64-х клітинні шахи з наступними особливостями: [3]

- Ігрове поле розширено (фото 1) до 100 клітин;

- введено нову фігуру «візир» (два білих і два чорні). Візир ходить і вражає через одну клітинку, в тому числі зайняту іншою фігурою (фото 2) у всіх напрямках;

- на шаховому полі "Візир" займає місце поряд з королем та ферзем;

Фото 2. Стоклітинні шахмати: хід візирем

- пішак свій перший хід може зробити на сусідню через одну або дві клітини;

- діє правило вільного рокірування короля, що полягає в наступному: гравець може застосувати правило рокірування, що діє для 64-х клітинних шахів. У цьому випадку запис короткого рокірування буде таким: 0-0-0, а довжиною 0-0-0-0. Нулі тут додані через розширення ігрового поля.

- При виборі гравцем правила вільного рокірування, король зміщується до тури, а тура обминаючи його, займає сусідню клітку. Запис «вільного рокірування» здійснюється з використанням знака «+» - «плюс», тобто короткий запис 0+0+0, а довгий 0+0+0+0 . Алфавітна індексація клітин така: a, b, c, d, e, f, g, h, I, k Фігура "Візир" - b

Стоклітинні шахи можуть бути цікавою альтернативою звичайним шахам для тих, хто хоче випробувати щось нове і складніше, оскільки вимагають розвитку аналітичних і стратегічних навичок.

Джерела:

1. https://kzpatents.com/8-ip26576-nastolnaya-igra-shahmaty-stokletochnye-versiya-kochergina-ai.html

2. https://www.afanasy.biz/news/afisha/209079

3. https://www.youtube.com/watch?v=iFm3wbbT9ss&t=6s Презентація стоклітинних шахів версії Клмиковича В.М. в Ужгороді.