Користувач:Pavirina/Українська Центральна Рада - перший парламент України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Українська Центральна Рада (УЦР) - національний політичний центр, згодом перший український парламент.

[ред. | ред. код]

Парламент ( з французької - "говорити") - вищий законодавчий орган. За загальним правилом парламента є виборними органами, більшість яких у світі обирається за різними видами пропорційної виборчої системи.

[ред. | ред. код]

УЦР керувала національно - визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою - Українською Народною Республікою.


УЦР була створена у Києві 4 (17) березня 1917 року за ініціативою української демократичної інтелігенції ( переважно члени Товариства Українських Поступовців), учасників політичних партій України, представників робітництва, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій. Головою УЦР було обрано М. Грушевського.

6 (19) - 8 (21) квітня 1917 року в Києві проходив Всеукраїнський Національний Конгрес, на якому УЦР була значно розширена, і який перетворив Українську Центральну Раду на загальноукраїнську організацію. Головою затверджено М. Грушевського, а заступниками стали С. Єфремов та В. Винниченко.

Для організації поточної роботи УЦР утворила Виконавчий комітет, який згодом перейменували в Малу Раду. Склад УЦР формувався та поповнювався на демократичних засадах. Наприкінці липня 1917 року Центральна Рада налічувала 822 члени.

І Універсал УЦР ухвалено 10 (23) червня 1917 року. Він проголосив автономію України. Згодом створено перший уряд України - Генеральний Секретаріат на чолі з В. Винниченком.

Після більшовицького перевороту в Петрограді УЦР прийняла ІІІ Універсал УЦР 7 (20) листопада 1917 року , яким проголосила створення Української Народної Республіки (УНР), з визначенням її у федеративних зв’язках з Росією.

Подальша діяльність УЦР була ускладнена протидією місцевих більшовиків і уряду Радянської Росі. З кінця листопада 1917 року вони почали готуватися до повалення УЦР і захоплення влади в Україні.

На противагу УЦР більшовицькі сили переїхали до Харкова, де 25 грудня 1917 року проголосили Україну Республікою Рад та створили радянський уряд - Народний Секретаріат. Після цього протистояння між більшовиками та Центральною Радою ще більше загострилось.

У запеклій боротьбі УЦР 9 (22) січня 1918 року оприлюднює свій ІV Універсал, яким проголосила УНР самостійною державою, а Генеральний Секретаріат перейменувала на Раду народних Комісарів. також УЦР ухвалила низку законів, зокрема про 8 - годинний робочий день, земельну реформу, грошову систему, Державний герб УНР, громадянство в УНР. Останній її законодавчий акт ухвалено 29 квітня 1918 року , який схвалив Конституцію Української Народної Республіки.

Будинок Центральної Ради УНР ( Київський міський будинок учителя)
Михайло Грушевський та члени Генерального Секретаріату - першого українського уряду.