Користувач:Yuliakondrat

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Меморіальний музей академіка Д. К. Заболотного

[ред. | ред. код]
Меморіальна хата академіка Д. К. Заболотного

У мальовничому куточку Подільського краю на Крижопільщині в с. Заболотному розташований Меморіальний музей всесвітньо відомого вченого, академіка, професора, лікаря, епідеміолога, борця з особливо небезпечними інфекційними захворюваннями людини, Президента ВУАН (тепер Національна академія наук України), Данила Кириловича Заболотного[1]. Музей Данила Заболотного – меморіальний, адже тут народився, жив і знайшов вічний спочинок видатний український учений.

Історія

[ред. | ред. код]
Центральний вхід у музей
Центральна алея садиби

Меморіальний музей Данила Кириловича Заболотного засновано у 1929 році. Він розташований на території садиби, яка належала родині Заболотних.

До наших днів збереглася столітня глинобитна хата під соломою, у якій у 1866 році у сім'ї селянина-кріпака народився майбутній лікар. Це житло на дві кімнати з коморою. У самій хаті історики відтворили та досі зберігають той інтер'єр, який існував за життя Заболотного: з тими ж автентичними речами, меблями та предметами побуту. Недалеко від музею – могили відомого лікаря та його дружини Людмили Радецької.

До смерті лікаря у 1929 році село називалося Чоботаркою і належало до тодішнього Ольгопільського повіту Подільської губернії. По смерті земляка село перейменували на Заболотне[2].

Експозиція музею-садиби

[ред. | ред. код]

Музейний комплекс складається з хати, літньої кухні, спеціальних приміщень, саду та могили вченого. Під час відвідування може скластись враження, що на території садиби час зупинився.

Поховання подружжя Заболотних на садибі вченого.
Композиція воскових фігур " Заболотний приймає хворого"

Загальна колекція нараховує близько 2 000 музейних експонатів. У приміщенні літньої кухні зібрані родинні предмети побуту. В хатніх кімнатах розміщені особисті та побутові речі Данила Заболотного і його дружини: меблі, капелюх, мікроскоп, медичний інструментарій, рукописи, фотографії, колекції мінералів. У центральній кімнаті знаходяться воскові фігури ​​мікробіолога та селянина, котрий звернувся за допомогою. Крім того, збереглася особиста бібліотека (798 книжок) та наукові праці вченого про чуму, холеру, малярію, сифіліс, тиф та інші захворювання.

У 1966 році на території музею побудований додатковий корпус, де представлені різні документи, пов'язані із життям та діяльністю вченого: географічні карти, сімейні фотографії, оригінали студентських конспектів і перших наукових праць Данила Кириловича. Наприклад, відвідувачі музею тут можуть ознайомитись з детальним описом експерименту вченого з першої вакцинації людини проти холери [3].

Панорама «Д. К. Заболотний в експедиції по боротьбі з чумою».

Важливим етапом у житті Д.К. Заболотного стала боротьба з епідемією чуми в Маньчжурії . Масштабна панорама «Д. К. Заболотний в експедиції по боротьбі з чумою» представляє оригінали матеріалів, що розповідають про його дослідження властивостей збудників епідемічного захворювання і методи лікування цієї страшної хвороби.

З 1985 року музей входить в структуру Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України[4]. У період з 1987 по 1989 рік на території садиби були проведені масштабні реставраційні роботи.

Садок Д. К. Заболотного

[ред. | ред. код]

Поруч з будинком зберігся садок, з власноруч висадженими Заболотним рослинами. Повертаючись із далеких експедицій, Данило Кирилович завжди привозив до рідного дому різні екзотичні рослини. Біля хати й нині ростуть висаджені ним звичайні тополі, карпатські берези, уссурійський клен та великий кущ дерену.

Як доїхати

[ред. | ред. код]
Садок Д. К. Заболотного

Доїхати до музею Заболотного можна громадським транспортом, або на авто.

На авто. З Вінниці, Могилева-Подільського, Умані їхати до Крижополя, далі вулицею Чоботарською – до села Заболотне.

Поїздом. На залізничній станції  «Крижопіль» роблять зупинку поїзди з Києва, Одеси, Житомира, Запоріжжя, Львова. Чернівців.

Автобусом. Відстань від Крижополя до села Заболотного – 7 кілометрів. До села можна дістатися автобусом (ходить рідко) або на таксі.

Час роботи музею: 10:00 – 17:00.

 Вихідні дні: неділя - понеділок

Телефон для довідок: +38 (240) 2 86 74.

Щороку люди різних професій і віку відвідують музей, щоб віддати шану великому вченому.

Відвідувачі, які тут уже побували, кажуть, що заклад просто чудовий, і навіть не віриться, що функціонує він у звичайному невеличкому селі.

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

21 перлина Вінниччини - Музей-садиба академіка Д. К. Заболотного, с. Заболотне[5]

Перлина Вінниччини - музей-садиба академіка Данила Заболотного, с. Заболотне Тульчинського району[6]

Література про меморіальний музей

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Заболотний Данило Кирилович. Вікіпедія (укр.). 14 березня 2024. Процитовано 6 червня 2024.
  2. Заболотне.
  3. Вчений з Чеботарки. На Вінниччині зберегли садибу лікаря, який на собі випробував вакцину від холери. Фоторепортаж (українська) . Процитовано 22 груд. 2023.
  4. Музей Д.К.Заболотного. ІМВ НАН України 🇺🇦 (укр.). Процитовано 4 червня 2024.
  5. 21 перлина Вінниччини - Музей-садиба академіка Д. К. Заболотного, с. Заболотне.
  6. Перлина Вінниччини - музей-садиба академіка Данила Заболотного, с. Заболотне Тульчинського району.

Третьяк К. В., Іванов Г. Л. Заболотнянський меморіальний музей Д. К. Заболотного. Вінниця, 1956, 20 с.