Користувач:Zimowaanna/Державна академія прикладних наук в Перемишлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державна академія прикладних наук в Перемишлі
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
PANS w Przemyślu
Країна Польща
Місто Перемишль
Засновано 2001 
Статус державний, публічний
Ректор др Павел Трефлер, проф. PANS

Державна академія прикладних наук в Перемишлі (PANS w Przemyślu) - польський ВНЗ, що розташований в 17 км від українського кордону в історічному місті Перемишль на мальовничій території парку князів Любомирських.

В 2022/2023 академічному році освітня програма навчального закладу включає 12 спеціальностей з бакалаврських, інженерських і магістерських програм. Перемишльська академія - це найближчий європейський ВНЗ до України, в якому близько чверті студентів налічують громадяни України.

Символ ВНЗ - палац Любомирських, де міститься ректорат і адміністрація PANS w Przemyślu.

Історія навчального закладу: від коледжу до академії

[ред. | ред. код]

ВНЗ засновано в 2001 році під назвою Державний вищий професійний коледж в Перемишлі, в 2006 році була розширена програма підготовки студентів і заклад дістав нове ім'я Державного східноєвропейського вищого коледжу в Перемишлі. Наступним етапом розвитку стала зміна статуса і назви ВНЗ від 1 жовтня 2022 року на Державну академію прикладних наук в Перемишлі. Коледж був продовженням перемишльської академічної традиції – капітульної школи XV ст. та єзуїтського коледжу XVII ст. Перші роки існування ВНЗ у ньому навчали студентів лише за 3 гуманітарними спеціальностями:

  • польська філологія
  • історія;
  • та регіональна політика.

В 2006 році відкрито напрямок дизайн інтер'єрів, 2009 року – екологічну інженерію, а з 2010 року впроваджено мехатроніку. В 2020-х роках ВНЗ навчає студентів на кільканадцяти освітніх напрямках в обшарах гуманітарних, суспільних, медичних, техничних і мистецьких наук.

Минулого року тоді ще PWSW w Przemyślu відсвяткував своє 20-річчя, два десятиліття невпинного розвитку принесли свої плоди – більше 5000 випускників, розширення освітньої програми від трьох бакалаврських програм до 15 напрямків у 3 інститутах:

  • технічному;
  • гуманітарно-мистецькому;
  • інституті суспільних наук та охорони здоров’я.

У 2021 році навчальний заклад виконав необхідні умови польського Міносвіти для підвищення статусу і вже від жовтня 2022 року ВНЗ носить назву Державна академія прикладних наук в Перемишлі.

Структура перемиської академії

[ред. | ред. код]

В Державну академію прикладних наук в Перемишлі входить 2 відділи, а у них в свою чергу включені інститути:

  • Відділ суспільних, гуманітарних наук і охорони здоров'я: Інститут суспільних і гуманітарних наук, Інститут охорони здоров'я.
  • Відділ технічних наук і дизайну: Інститут технічних наук, Інститут дизайну.

Очолює академію ректор, сенат, канцлер і проректори до справ розвитку і студентських. Відділи очолює відповідний декан, а на чолі інститутів стоять директори.

Структура PANS w Przemyślu
Державна академія прикладних наук в Перемишлі (PANS)
Відділ суспільних, гуманітарних наук і охорони здоров'я Відділ технічних наук і дизайну
Інститут суспільних і гуманітарних наук Інститут охорони здоров'я Інститут технічних наук Інститут дизайну
1) Транскордонна безпека

2) Міжнародні відносини

3) Англійська філологія

4) Історія

5) Безпека і транскордонні відносини (магістратура)

1) Медсестринство

2) Медсестринство (studia pomostowe)

1) Безпека і харчові технології

2) Інформатика в бізнесі

3) Інженерія виробництва косметики і додатків

4) Інженерія транспорту та логістика

5) Мехатроніка

6) Інтеллектуальні технології (магістратура)

1) Дизайн інтер'єрів

2) Графічний дизайн

3) Графічний дизайн (магістратура)

Освітня програма академії

[ред. | ред. код]

В 2022 році освітня програма PANS w Przemyślu пропонує абітурієнтам здобуття вищої освіти за наступними напрямками:

  • гуманітарний: історія, англійська філологія;
  • мистецький: дизайн інтер’єрів, графічний дизайн (бакалаврат);
  • суспільні науки: міжнародні відносини, транскордонна безпека, безпека і транскордонні відносини (магістратура);
  • технічні науки: IT в бізнесі, безпека і харчові технології, інженерія транспорту та логістика, інтелектуальні технології (магістратура);
  • медичні науки: медсестринство (бакалаврат і магістратура).

У перемишльській академії навчаються студенти з Польщі, України, Туреччини, Німеччини та інших країн, здобуваючи наукові титули бакалаврів, інженерів та магістрів.

PANS w Przemyślu посідає 5-те місце у Польщі серед публічних професійних ВНЗ за результатами 2021 року, очолюючи рейтинг Підкарпатського воєводства у рейтингу Perspektywy.

Серед тисячі студентів тут навчається чимало українських випускників шкіл, найчастіше вони обирають напрямки: історія, міжнародні відносини (бакалаврат) та інженерія транспорту та логістика, а також транскордонні відносини (магістерська програма).

Розташування

[ред. | ред. код]

PWSW w Przemyślu розташований у історичному районі Перемишля Баконьчице, серед зелені парку князів Любомирських. Палац князів Любомирських (XIX ст.) теж належить до комплексу кампусів, у ньому знаходиться ректорат та адміністрація ВНЗ. Академічний комплекс включає двохсотлітній еклектичний палац та сучасні будівлі:

  • Східного колегіума,
  • Технічного колегіума,
  • Будинку студента (гуртожиток)
  • та бібліотеки.

З території кампусів можно легко дістатись пішки до центру міста, залічного і автовокзалу та великих магазинів, а також швидко доїхати до кордону. З будь-якої частини України до Перемишля можна дістатись залізничним чи автобусним транспортом. Це місто найближче розташоване до пішохідного кордону з Польщею Шегині-Медика, а під час повномасштабної військової агресії РФ стало відоме завдяки прийому тисяч біженців з України і отримало почесний статус "Міста-рятівника"[1].

Вступ для громадян України

[ред. | ред. код]

Українським громадянам доступна безкоштовна освіта у Перемишлі та стипендії від 7000 до 10000 грн.

Хто може навчатись у Польщі безкоштовно:

  • громадяни Польщі та країн ЄС;
  • власники карти поляка;
  • власники карт сталого побиту;
  • власники сертифікату з польської мови рівня С1;
  • біженці (з підтвердженим статусом біженця, а від 24.02.2022 року ще й люди, що втікли від війни до Польщі і мають PESEL);
  • члени родин громадян Польщі чи країни ЄС.

Для вступу не вимагається ЗНО та ДПА, при зарахуванні враховуються середні бали атестату, до вимог для вступу на мистецькі напрямки додається ще портфоліо чи творчі роботи.

Українським абітурієнтам безкоштовно надається комплексне супроводження вступу, від консультацій щодо зменшення розходів на виготовлення апостиля атестату про середню освіту до підготовки документів на стипендії. Для першокурсників, що мають складнощі з польською мовою організовуються групи занять з польської на відповідному рівні. Для абітурієнтів з України працює консультант українською мовою, більше інформації про вступ можна отримати у Facebook рекрутаційного відділу.

Позиція акамії щодо війни в Україні

[ред. | ред. код]

24 лютого 2022 влада вищого навчального закладу разом з академічною спільнотою заявила про різке засудження військової агресії РФ в Україні, звернувшись до українського народу і студентської спільноти. І окрім слів солідарності університет одразу ж запропонував свою підтримку для українців. З перших днів активної фази війни РФ проти України університетські зали перетворились на гуманітарний хаб, працівники та студенти активізувались у волонтерському русі як всередині ВНЗ, так і в ініціативах місцевої влади, а також української спільноти міста. Студенти, випускники та викладачі закладу їздили на чергування як перекладачі-волонтери на всі пункти прийому українських біженців у Перемишлі, а також на кордонах з Україною в Медиці, Корчової та на найбільшому пункті розміщення біженців у Долині неподалік автомобільного кордону Краківець-Корчова. Коли хвиля прибуваючих з України людей заповнила місцеві готелі, в університетському Домі студентів (гуртожиток) також створили місця і розмістили біженців з України.

Влада ВНЗ організувала лічні збірки гуманітарної допомоги, передусім ліків, і організувала доставку до різних українських міст. А студенти від березня до жовтня доставили з різних частин ЄС і перевезли більше 200 автомобілів, куплених волонтерами для українських військових, серед яких швидкі допомоги, мікроавтобуси і джипи.

За ініціативи працівників і студентів PWSW w Przemyślu для гостей Перемишля була організована піша прогулянка містом, екскурсію проводили студенти і викладач напрямку історії.

В липні-вересні спільно з воєвудським урядом за участі викладачів ВНЗ для українських біженців, що знайшли прихисток у Перемишлі відбулись декілька безкоштовних навчальних курсів польської мови.

Цьогорічна вступна кампанія зробила освіту в Перемишльській академії прикладних наук (саме таку назву отримав ВНЗ з 1 жовтня 2022 року) доступною для українських біженців, що дістали тимчасовий прихисток на терені Польщі і pesel UKR.

  1. Перемишль отримав звання «Міста-рятівника». Наше слово (укр.). 24 липня 2022. Процитовано 25 листопада 2022.