Луцій Корнелій Цинна (претор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Корнелій Цинна
лат. Lucius Cornelius Cinna
Народився95 до н. е.(-095)
Стародавній Рим
Померпісля 44 до н. е.
невідомо
ГромадянствоРимська республіка
Діяльністьполітик
Суспільний станпатрицій[d][1]
Посадапретор
Термін44 рік до н. е.
РідКорнелії
БатькоЛуцій Корнелій Цинна
МатиАннія
Брати, сестриCornelia Majord, Корнелія Цінна, Марк Кальпурній Пізон Фругі і Cornelius Cinnad
У шлюбі зневідомо
ДітиЛуцій Корнелій Цинна

Луцій Корнелій Цинна (лат. Lucius Cornelius Cinna, 95 до н. е. — після 44 до н. е.) — політичний і державний діяч Римської республіки, претор 44 року до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з патрциіанського роду Корнеліїв. Син Луція Корнелія Цинни, консула 87, 85 і 84 років до н. е.

Після перемоги Луція Корнелія Сулли у 82 році до н. е. був позбавлений права обіймати політичні посади. У 78—77 роках до н. е. приєднався до повстання Марка Лепіда, а після його поразки втік до Іспанії до Серторія.

У 70 році до н. е. отримав право повернутися до Риму завдяки прийняттю закону Плотія за підтримки Гая Цезаря, чоловіка сестри Цинни. У 49 році до н. е. Цезар відновив права синів проскрибованих, і в 44 році до н. е. Цинна став претором. Він домігся від Цезаря повернення до Риму народних трибунів Цезетія і Марулла, раніше позбавлених посади і відправлених у вигнання. 15 березня 44 року до н. е. після вбивства Цезаря на рострах виголосив промову на підтримку змовників і зняв преторські інсигнії як дар тирана, що викликало народне обурення та змусило змовників замкнутися на Капітолії. 17 березня на засіданні сенату знову з'явився в одязі претора і на вулиці зазнав нападу прихильників Цезаря, врятувавшися завдяки втручанню Лепіда. На похоронах Цезаря розлючений народ помилково вбив народного трибуна Цинну, прийнявши його за претора. 28 листопада на засіданні сенату відмовився брати участь у розподілі провінцій на знак протесту проти політики Марка Антонія. Подальша доля невідома.

Родина

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Sumner G.V. Lex Annalis under Caesar. Phoenix 25 (1971), 368—369 (англ.)
  • Henry George Liddell: Cinna, Cornelius. 3. L. Cornelius L.f. L.n. Cinna. // William Smith (Hrsg.): Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Boston 1867, S. 754—755. (англ.)
  • Moles J. The Attacks on L. Cornelius Cinna, Praetor in 44 B.C. Rheinisches Museum 130 (1987), с. 124—128. (англ.)
  1. Digital Prosopography of the Roman Republic