Найгірший сценарій
Найгірший сценарій — це концепція в управлінні ризиками, згідно з якою планувальник, плануючи можливі катастрофи, розглядає найгірший можливий результат, який можна розумно прогнозувати в даній ситуації. Розробка найгірших сценаріїв є поширеною формою стратегічного планування, зокрема планування сценаріїв, щоб підготуватися до непередбачених ситуацій, які можуть призвести до аварій, проблем із якістю чи інших проблем, і мінімізувати їх.
Найгіршим сценарієм є «один із найбільш часто використовуваних альтернативних сценаріїв».[1] Ризик-менеджер може вимагати «консервативну оцінку ризику, що представляє найгірший сценарій», щоб визначити, яку свободу він може застосувати під час планування кроків для зменшення ризиків.[2] Як правило, найгірший сценарій «вирішується шляхом погодження, що даний найгірший випадок є досить поганим. Однак важливо визнати, що жоден найгірший сценарій справді не обходиться без потенційних неприємних сюрпризів».[3] Іншими словами, «найгірший сценарій» ніколи не є найгіршим випадком"[4] як через те, що можуть виникнути ситуації, яких жоден планувальник не міг передбачити,[1] так і через те, що даний найгірший сценарій, ймовірно, розглядає лише непередбачені обставини, які, як очікується, виникнуть у зв'язку з конкретною катастрофою. Найгіршим сценарієм, розробленим сейсмологом, може бути особливо сильний землетрус, а найгіршим сценарієм, розробленим метеорологом, може бути особливо сильний ураган, але малоймовірно, що жоден із них розробить сценарій, за якого особливо сильний шторм відбувається одночасно з особливо сильним землетрусом.
Визначення найгіршого сценарію залежить від сфери, до якої він застосований. Наприклад, в екологічній інженерії «найгірший сценарій визначається як викид найбільшої кількості регульованої речовини з однієї ємності або збою технологічної лінії, що призводить до найбільшої відстані до кінцевої точки».[5] У цій галузі, «як і в інших сферах, найгірший сценарій є корисним засобом, коли події з низькою ймовірністю можуть призвести до катастрофи, якої слід уникнути навіть за великих витрат, але в більшості оцінок ризику для здоров'я найгірший -ситуаційний сценарій по суті є типом обмежувальної оцінки».[2] В інформатиці найкращий, найгірший і середній випадки[en] даного алгоритму виражають, яке використання ресурсу становить мінімум, максимум і в середнє відповідно. Для багатьох людей найгіршим сценарієм є сценарій, який призведе до їх власної смерті.[6]
Проти використання найгірших сценаріїв було висунуто низку критичних зауважень.[1] У деяких випадках можливий найгірший сценарій у галузі може бути настільки неможливим для учасників, що не варто докладати зусиль для розробки або дослідження такого сценарію; там, де це можливо, «важливо оцінити, чи є розвиток найгіршого сценарію розумним і бажаним».[7] Суб'єкти господарювання, які покладаються на такі сценарії під час планування, можуть бути змушені планувати надто консервативно, щоб скористатися перевагами звичайної відсутності таких сценаріїв, і можуть витрачати ресурси, готуючись до малоймовірних непередбачених обставин.[1] У крайньому випадку стверджується, що використання найгірших сценаріїв у підготовці до стихійних лих та навчанні змушує людей відкидати етичні проблеми та надмірно реагувати на менші стихійні лиха.[6]
Бен-Хаїм і Елішаков[en],[8] Елішаков[en] та ін.[9] і Hlavacek et al.[10] розробили аналіз найгіршого випадку на основі опуклих обмежень, що представляє невизначеність у прикладній механіці.
- ↑ а б в г Charles Yoe, Principles of Risk Analysis: Decision Making Under Uncertainty (2011), p. 429-30.
- ↑ а б Nicholas P. Cheremisinoff, Environmental Technologies Handbook (2005), page 73-74.
- ↑ James A. Dewar, Assumption-Based Planning: A Tool for Reducing Avoidable Surprises (2002), p. 27.
- ↑ Alexander M. Ineichen, Asymmetric Returns: The Future of Active Asset Management (2011), Chapter 5.
- ↑ Ashok Naimpally, Kirsten Rosselot, Environmental Engineering: Review for the Professional Engineering Examination (2013), p. 85.
- ↑ а б George J. Annas, Worst Case Bioethics: Death, Disaster, and Public Health (2010), p. xi-xii.
- ↑ Betty Biringer, Eric Vugrin, Drake Warren, Critical Infrastructure System Security and Resiliency (2013), p. 95.
- ↑ Ben Haim Y. and Elishakoff I., Convex Models of Uncertainty in Applied Mechanics, Elsevier Science Publishers, Amsterdam, 1990.
- ↑ Elishakoff, I. Lin Y.K. and Zhu L.P., Probabilistic and Convex Modeling of Acoustically Excited Structures, Elsevier Science Publishers, Amsterdam, 1994.
- ↑ Hlavacek, Ivan, Jan Chleboun, and Ivo Babuska. Uncertain input data problems and the worst scenario method. Elsevier, 2004.