Перехресне запилення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Для сивця лугового (Succisa pratensis) з родини Ворсянкові (Dipsacaceae) притаманна ентомофілія, тобто перехресне запилення здійснюється за допомогою комах, в тому числі метеликів Сонцевик павиче око (Inachis io)

Перехре́сне запи́лення, або ксеногамія, — це запилення перенесенням пилку з однієї квітки на приймочку маточки іншої квітки того самого або іншого екземпляра одного виду або сорту рослин.

Види запилення[ред. | ред. код]

За способом запилення рослини цієї групи поділяють на вітрозапильні (анемофільні), водозапильні (гідрофільні) й тваринозапильні (головним чином птахозапильні (орнітофільні) й комахозапильні (ентомофільні)).

Перехресному запиленню сприяє і явище дихогамії, яке полягає в тому, що тичинки і маточки квіток одного виду рослин дозрівають неодночасно. На одних екземплярах раніше розкриваються пиляки, а маточки затримуються в розвитку, на інших, навпаки, дозріває раніше маточка, а відстають у розвитку пиляки. Так само сприяє цьому процесові гетеростилія — явище, при якому на одних екземплярах рослин квітки з довгими стовпчиками і короткими тичинками, на інших — навпаки.

Перехресне запилення дає здорове покоління, краще пристосоване до умов середовища.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Види запилення