Святий Валентин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Святий Валентин
St-valentine-baptizing-st-lucilla-jacopo-bassano.jpg
Народився не раніше 176
Терні, Умбрія, Італія
Помер не раніше 14 лютого 269
Рим, Стародавній Рим
·обезголовлювання
Країна Стародавній Рим
Діяльність лікар
Посада єпископ
Конфесія Римо-католицька церква
Святий Валентин Римський надзорує над спорудженням своєї базиліки в м. Терні

Святий Валентин — ім'я одного з трьох ранньохристиянських святих (Валентин Доростольський, Валентин єпископ Італійський, Валентин пресвітер Римлянин).

Православна Церква шанує трьох мучеників на ім'я «Валентин»:


Всі дати пам'яті — це дні, коли мученики прийняли кончину від рук язичників.

Життя священномученика Валентина Римського[ред. | ред. код]

Святий Валентин Римський був єпископом італійського міста Терні в той час, коли християни зазнавали переслідувань з боку імператора Клавдія.

Валентин Римський був схоплений за сповідання Христа, закутий в кайдани і приведений до імператора Клавдія для допиту. «Що ти думаєш про богів Зевса і Меркурія?» — запитали його. «Нічого іншого я не думаю, — сказав святий Валентин, — як тільки те, що вони були жалюгідні і нечестиві люди, які час свого життя провели нечестиво, гріховно і в задоволеннях». Своїм мучителям він так само розповідав про Христа, про порятунок, пропонував імператорові покаятися. Оскільки святий Валентин був чоловіком поважним і мудрим, імператор Клавдій вирішив віддати його освіченому чиновникові Астерію, для того, щоб перемогти віру Валентина в словесних спорах. Прийшовши в будинок Астерія, святий молився Богові. Астерій почув, як святий Валентин називає Ісуса Христа Світлом істини, і сказав: «Якщо Христос освічує кожну людину, то я зараз же випробую, чи істинне те, що ти говориш. У мене є донька, що осліпла раніше дворічного віку, і якщо ти ім'ям Христа твого повернеш їй зір, то я зроблю все, що ти побажаєш». Святий погодився, а Астерій поспішно пішов і привів сліпу дочку. Після гарячої молитви маленька дівчинка прозріла, і всі домочадці Астерія увірували в Христа, і після підготовки Астерій зі всім своїм будинком, в якому було 46 чоловік, прийняв Таїнство Хрещення. Почувши про хрещення Астерія багато християн прийшли в будинок його, де і були схоплені імператорськими солдатами і кинуті у в'язницю. Після довгих мук християни з'явилися перед судом імператора Клавдія, який «дав наказ без пощади побити святого Валентина палицями і потім відсікти йому голову мечем». Потім також постраждала решта всіх схоплених християн, зокрема і чиновник Астерій зі своєю родиною.

Святий Валентин Римський — заступник закоханих[ред. | ред. код]

Коли Валентин зцілив від сліпоти доньку сановника Астеріуса — вся родина чиновника прийняла християнство. Це викликало гнів імператора — і 14 лютого 269 року єпископ був обезголовлений.

Де знаходяться справжні мощі святого Валентина достеменно не відомо. Багато країн приписують саме собі місце зберігання мощей цього святого. І так, мощі св. Валентина є в Любліні, у Польщі, одні в церкві Навернення Апостола Павла, інші — в храмі св. Миколая. Також мощі перебувають в Церкві Різдва Пресвятої Богородиці у м. Самбір (Львівська обл.), у Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Мукачеве. В Ірландії в храмі кармелитів при Whitefriar Street в Дубліні також можна побачити мощі св. Валентина. Найзнаменитіші мощі цього святого є в Римі, в базиліці Св. Марії Космедін (це та сама базиліка, де в притворі знаходяться знамениті «Уста Правди»). Також є мощі у південній Франції в Roquemaure, також в Австрії, у віденському кафедральному соборі св. Степана, в м. Бальзан на Мальті, в Глазго в Шотландії, в Бірмінгемі в Англії і ще в деяких інших місцях.

Канонізація[ред. | ред. код]

Через роки після страти Валентина було канонізовано католиками, як мученика, який постраждав за віру. З 496 року 14 лютого стало Днем Святого Валентина після указу Папи Римського Геласіуса І [1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. День Святого Валентина: історія та традиції свята. unian.ua (uk). УНІАН. 2020-02-01. Процитовано 2021-02-06. 

Посилання[ред. | ред. код]