Система масового обслуговування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Система масового обслуговування (СМО) — система, яка виконує обслуговування вимог, що надходять до неї. Обслуговування вимог у СМО проводиться обслуговуючими приладами. Класична СМО містить від одного до нескінченного числа приладів. В залежності від наявності можливості очікування вступниками вимогами початку обслуговування СМО поділяються на

  1. системи з втратами, в яких вимоги, що не знайшли в момент надходження жодного вільного приладу, втрачаються;
  2. системи з очікуванням, в яких є накопичувач нескінченної ємності для буферизації надійшли вимог, при цьому очікують вимоги утворюють чергу;
  3. системи з накопичувачем кінцевої ємності (чеканням і обмеженнями), в яких довжина черги не може перевищувати ємності накопичувача; при цьому вимога, що надходить в переповнену СМО (відсутні вільні місця для очікування), втрачається.

Вибір вимоги з черги на обслуговування здійснюється за допомогою так званої дисципліни обслуговування. Їх прикладами є FCFS / FIFO (що прийшов першим обслуговується першим), LCFS / LIFO (що прийшов останнім обслуговується першим), RANDOM (випадковий вибір). У системах з очікуванням накопичувач в загальному випадку може мати складну структуру.

Основні поняття СМО[ред. | ред. код]

Вимога (заявка) — запит на обслуговування.

Вхідний потік вимог — сукупність вимог, що надходять у СМО.

Час обслуговування — проміжок часу, протягом якого обслуговується вимогу.

Математична модель СМО — це сукупність математичних виразів, що описують вхідний потік вимог, процес обслуговування та їх взаємозв'язок.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Клейнрок Л. Теория массового обслуживания. — М. : Машиностроение, 1979. — С. 432.
  • Бочаров П.П., Печинкин А.В. Теория массового обслуживания. — М. : РУДН, 1995. — С. 530.
  • Хемди А. Таха. Глава 17. Системы массового обслуживания // Введение в исследование операций = Operations Research: An Introduction. — 7-е изд. — М. : «Вильямс», 2007. — С. 629-697. — ISBN 0-13-032374-8.