Тотожності Галлаї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тото́жності Галлаї в теорії графів — це співвідношення між чисельними характеристиками довільного графа : числом незалежності , числом вершинного покриття , числом парування і числом реберного покриття .

Тотожності 1959 року опублікував угорський математик Тібор Галлаї[en][1]. Сам Галлаї стверджував, що отримав ці результати ще 1932 року, при цьому вважаючи, що Кеніг у той час про них вже знав.

Перша тотожність Галлаї[ред. | ред. код]

У будь-якому графі виконується співвідношення .

Доведення[ред. | ред. код]

Нехай  — найменше вершинне покриття в графі . Розглянемо множину вершин . Оскільки будь-яке ребро інцидентне хоча б одній вершині з множини , жодне ребро не з'єднує двох вершин із множини . Отже, є незалежною множиною вершин у графі , і її розмір не перевищує розміру найбільшої незалежної множини вершин, тобто, .

Розглянувши найбільшу незалежну множину вершин у графі і виконавши таке ж міркування у зворотний бік, отримаємо нерівність , що в сукупності з першою нерівністю дає .

Друга тотожність Галлаї[ред. | ред. код]

У будь-якому графі , що не містить ізольованих вершин (тобто вершин зі степенем 0), виконується співвідношення .

Примітка:

Якщо у графі є хоч одна ізольована вершина, то реберного покриття не існує, отже, число реберного покриття не визначене.

Доведення[ред. | ред. код]

Розглянемо найменше реберне покриття у графі . Якби містило цикл, то можна було б видалити одне з ребер циклу, отримавши реберне покриття розміру на одиницю менше. Отож, утворює ліс на множині вершин , і виконується рівність , де  — кількість компонент зв'язності в цьому лісі. Взявши з кожної компоненти зв'язності по одному ребру, отримаємо парування в графі розміру . Отже, розмір найбільшого парування .

Далі, розглянемо найбільше парування у графі . Воно насичує вершин графа , отже, вершин залишаються ненасиченими. Візьмемо для кожної з ненасичених вершин графа по одному ребру, позначимо множину таких ребер . Якщо хоча б одне ребро з з'єднувало б відразу дві ненасичені вершини, це ребро можна було б додати до парування , що неможливо, оскільки це найбільше парування. Отже, у множині рівно ребер. Множина є реберним покриттям у графі , отже, її розмір не менший від розміру найменшого реберного покриття .

Об'єднавши нерівності і , отримаємо шукану тотожність .

Примітки[ред. | ред. код]

  1. T. Gallai: Über extreme Punkt- und Kantenmengen. Ann. Univ. Sci. Budapest. Eötvös Sect. Math. 2 (1959), 133—138.