Тубальський лиман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тубальський
46°35′23″ пн. ш. 35°42′54″ сх. д. / 46.58972° пн. ш. 35.71500° сх. д. / 46.58972; 35.71500
РозташуванняПриазовський район
МореАзовське море
Прибережні країниУкраїна Україна
РегіонЗапорізька область
Довжина1,5 км
Ширина0,6
Площа1.96 км²
Довжина берегової лінії4,8 км
Середня глибина10 м
Максимальна глибина20 м
Вливаються
 • р. Домузла
 • Солоність46 
  ідентифікатори і посилання
  Тубальський. Карта розташування: Запорізька область
  Тубальський
  Тубальський
  Тубальський (Запорізька область)
  Мапа

  Тубальський лиман — урочище і озеро, розташований на території Приазовського району (Запорізька область, Україна), північно-західній частині Азовського моря. Площа — 1,96 км²[1]. Урочище включає водно-болотні угіддя (водно-солончакові) в пригирловій частині річки Домузла (після впадіння притоки Акчокрак). Тип загальної мінералізації — солоне. Походження — лиманове. Група гідрологічного режиму — безстічне. Дану водойму Запорізьке обласне управління водних ресурсів відносить до категорії лиманів[2].

  Географія

  [ред. | ред. код]

  Параметри основної (південної) частини (стабільне водне дзеркало): довжина — 1,5 км; ширина середня — 0,4 км, найбільша — 0,6 км. Глибина середня — 10-20 см (влітку). Водно-болотні угіддя досягають довжини 4,8 км і ширини 1 км. У літній період водойма частково або повністю пересихає, наповнюється навесні.

  Озеро утворено в пригирловій частини річки Домузла і від Азовського моря повністю відокремлене пересипом. Утворюються в пересипу тимчасові протоки, що з'єднують Тубальський лиман з морем. Водоймище неправильної видовженої форми, витягнуте з північного заходу на південний схід. Лівий (північний) берег сильно звивистий, на відміну від правого. У Тубальський лиман впадає річка Домузла і дві балки (Глибока і безіменна). Береги пологі. Водне дзеркало в північному напрямку переходить в солончаки.

  По обидва боки лиману на березі Азовського моря розташовані бази відпочинку, також по обидва боки в безпосередній близькості розташовані села Новокостянтинівка і Приморський Посад. Поповнюється підземними та поверхневими водами. У воді, солончаках і прилеглих степових і піщаних грунтах поширені 38 видів синьо-зелених водоростей. Навесні і восени, в залежності від наявності води, служить місцем концентрації птахів[3]. Тубальський лиман розташований в межах Приазовського національного природного парку.

  Примітки

  [ред. | ред. код]