Ціданта I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ціданта I
Hettita első átmenet.png
Народився невідомо
Помер бл. 1550 до н. е.
Хаттуса, Boğazkaled, Чорум (іл), Туреччина
Поховання Хаттуса
Національність хетти
Діяльність суверен
Титул руба'ум рабі'ум
Термін 1560—1550 роки до н.е.
Попередник Хантілі I
Наступник Аммуна
У шлюбі з (…)-saltasd
Діти Аммуна
Куру
Істапарія

Ціданта I (д/н— бл. 1550 до н. е.) — великий цар (руба'ум рабі'ум) Давньохеттського царства близько 1560—1550 роках до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походження Ціданти достеменно не встановлено. Був чоловіком доньки Мурсілі I або Хантілі I. Останнє видається більш імовірним з огляду на те, що в знайдених текстах єзгадка про Аммуну як сина Ціданти, а в інших — Аммуну як онука Хантілі I.

Близько 1596 року брав участь у змові проти великого царя Мурсілі I. якого було вбито. Новим володарем хеттської держави став Хантілі I. Протягом правління цього царя про діяльність Ціданти фактично відсутні якісь точні дані.

У 1560 році до н. е. Ціданта влаштував змову проти хворого Хантілі I або дочекався йогос мерті. В результатібуло вбито спадкоємця трон Пішені та наближених до нього сановників. Новим великим царем став Ціданта I.

за його правління відбувається посилення знатті. Тривають війни на півночі з племенним союзом касків. У зовнішній політиці Ціданта I відмовився від агресивних планів в Сирії, перейшовши до оборони та співробітництва з містами-державами північної Сиріїй Месопотамії. Близько 1550 року до н. е. Ціданту I було повалено власним сином Аммуною, який став новим володарем хеттів.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Waltraud Sperlich: Die Hethiter, Das vergessene Volk, Jan Thorbecke Verlag GmbH, Ostfildern 2003, ISBN 3-7995-7982-6
  • Trevor Bryce: The kingdom of the Hittites ; Oxford University press, New York 2005