Чорна біль (пам'ятник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник "Чорна Біль".jpg

Пам'ятник загиблим учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи «Чорна біль» — меморіал обласного значення у місті Житомирі,який розташований на розі вулиць Покровської та Героїв Чорнобиля[1], поряд із будівлею Національної поліції. Один із найбільших пам'ятників у місті. Автори — скульптор Вітрик Олександр Павлович, архітектор — Бірюк Петро Миколайович. Охоронний номер 3049.

Є одним із символів міста та Житомирської області,визначною міською пам'яткою учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Цей монумент вважається одним з кращих пам'ятників героям-чорнобильцям в Україні.

Опис[ред. | ред. код]

Меморіал являє собою площу, вимощену гранітними плитами. Посеред площі, на постаменті з чорного граніту розташований пам'ятник у формі розбитого серця з червоного граніту , з написом у центрі «Чорна біль». На площі, поряд з пам'ятником, встановлено декілька стел з чорного граніту. На стелах викарбувані імена декількох десятків видатних учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, які у вогні Чорнобиля поклали свої життя задля збереження наступних поколінь, починаючи  із першого міністра  України  у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Готовчиць Г. О.  і закінчуючи начальником по вимірюванню радіоактивного зараження на ЧАЕС в 1986 р. Мастикаш І. О. (2016). Спорудження меморіалу завершено до 30-річчя Чорнобильської трагедії.

На першій стелі меморіалу зазначено, що внаслідок Чорнобильської катастрофи 26 квітня 1986 року :  9 районів області ( 734 населених пункти)   і  місто Коростень   опинилися  в зоні радіоактивного забруднення, в тому числі 63 населених  пункти  -  в зоні безумовного (обов’язкового)  відселення, 301 населений пункт – в зоні гарантованого добровільного відселення  і 363 населених пункти -  в зоні посиленого  радіоекологічного контролю;  у  ліквідації наслідків аварії  на ЧАЕС  брало участь близько тринадцяти тисяч жителів  області, багато з  них  уже пішли з життя.

Меморіал слугує місцем регулярних заходів[2], які проводять Житомирська обладміністрація, Житомирська міськрада, чорнобильські громадські організації для вшанування пам'яті героїв-ліквідаторів.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Monument to victims of the Chernobyl accident Black pain - Wikimapia. wikimapia.org (англ.). Процитовано 15 лютого 2019. 
  2. У Житомирі покладанням квітів вшановували пам’ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС. www.zhitomir.info (укр.). Процитовано 30 січня 2019.