Калганівка
Калганівка, калганка — традиційна українська гірка настоянка горілки на калгані. Для класичної настоянки використовують дикий або лікарський калган (наукова назва альпінія), що росте в листяних і мішаних лісах, на узліссях і лісових галявинах. Нині в промисловому виробництві також застосовують його аналог — перстач прямостоячий.
Завдяки простому рецепту й відмінному смаку настоянка дуже цінується серед любителів домашнього спиртного. П'ється калганівка дуже легко і в невеликих кількостях не викликає похмілля. Разом з тим вживати її треба обережно, оскільки впливає на тиск.
Про неї у творі «Енеїда» згадує Іван Котляревський
«І кубками пили слив'янку, Мед, пиво, брагу, сирівець, Горілку просту і калганку, Куривсь для духу яловець.»[1] |
.
Приготування
Складники
- горілка — 1 л або спирт 65-70 %
- корінь калгану (перстачу) — 5-6 шт.
Рецепт
Залити горілкою (спиртом) висушені корінці кореня калгану, можна їх порізати на 2—3 частини. Витримувати 10—14 днів з періодичним збовтуванням вмісту. В результаті отримується напій коньячного кольору, з тонким ароматом і смаком.
За іншими рецептами додається коріння солодки, що пом'якшує смак калганівки, робить її більш м'якою і цілісною; кавові зерна, які надають більш насичене забарвлення.
Корисні якості
Вважається, що в помірній кількості (по 30 г — вдень і ввечері) лікує шлункові хвороби, від захворювання статевої залози. У народній медицині, враховуючи дезінфекційну і бактерицидну дію, використовується проти гнійників, прищів і фурункулів: порошком із розтертого кореневища посипають уражене місце. Широке застосування в народній медицині отримала настоянка калгану як засіб для чоловічої потенції.[2]
Примітки
- ↑ Котляревський І.П. «Енеїда», I, 28
- ↑ Перстачу прямостоячого (Калгану) кореневища. Ліктрави (укр.). Процитовано 26 січня 2020.
Джерела
- Клиновецька З. Страви й напитки на Україні. — Київ-Львів, 1913.
- Готуємо калганівка — настоянку кореня калгану на горілці[недоступне посилання з липня 2019]
- Калганіка[недоступне посилання з липня 2019]
- Народні рецепти. Лікування захворювань лікарськими рослинами. Поради на кожен день[недоступне посилання з липня 2019]