Троє лісових чоловічків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:07, 11 квітня 2021, створена Andrew-CHRom (обговорення | внесок) (Створена сторінка: {{Літературний твір}} '''«Троє лісових чоловічків»''' ({{lang-de|Die drei Männlein im Walde}}) — казка, опуб...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троє лісових чоловічків
нім. Die drei Männlein im Walde
Жанр казка
Автор брати Грімм
Мова німецька
Опубліковано 1812

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Троє лісових чоловічків» (нім. Die drei Männlein im Walde) — казка, опублікована братами Грімм у збірці «Дитячі та сімейні казки» (1812, том 1, казка 13). Згідно з класифікацією казкових сюжетів Аарне-Томпсона має номер 403: «Підмінена наречена».[1] Оповідка розповідає про добру пасербицю, яка завдяки трьом чарівним лісовим чоловічкам стала королевою, попри злобливі підступи мачухи.

Вперше казку записано зі слів Доротеї Вільд, майбутньої дружини Вільгельма Грімма (у цій версії з'являються епізоди про зимові суниці та перетворення потопельниці у качку). Значно розширене друге видання вийшло за матеріалами Доротеї Фіман та Амелії Гассенпфлюг, яка, зокрема, додала епізод про жаби, що випадають з рота рідної дочки мачухи. Маленькі лісові чоловічки (нім. Haulemännerchen) в німецькому фольклорі — це чоловічки, що живуть в печері та викрадають нехрещених дітей.

Казка містить багато мотивів, що притаманні для європейських казок: надприродні персонажі, що дають щедрі подарунки, щасливе одруження як нагорода та жаби як символ покарання. Однак, згідно з німецьким літературознавцем Гансом-Йоргу Утером, прямі літературні прототипи казки в оповідці не простежуються.

Серед схожих казок батів Грімм: «Біла принцеса і чорна принцеса», «Братик і сестричка», «Принцеса-гусівниця», «Пані Метелиця» та «Святий Йосип у лісі». Крім того, схожі казкові сюжети зустрічаються у казці «Фея» Шарля Перро та у збірці «Пантамерон» Джамбаттіста Базіле («Три феї», III, 10; «Місяць» V, 2; «Три лимони» V, 9).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ashliman, D. L. (2003). The Three Little Men in the Woods. University of Pittsburgh.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Посилання[ред. | ред. код]