Поліська сідловина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:13, 12 червня 2021, створена 82.207.56.198 (обговорення) (Створена сторінка: thumb|300px|Тектоничні структури Білорусі '''Поліська (Пінська) сідловин...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тектоничні структури Білорусі

Поліська (Пінська) сідловина — велика позитивна тектонічна структура Східно-Європейської платформи на південному заході Білорусі.

Розмежовує Підлясько-Берестейську западину на заході і Прип'ятський прогин на сході. На півночі і півдні з'єднується з Білоруською антеклізою і Українським щитом, що розділяє їх опущену поверхнею фундаменту. Довжина сідловини 150 км, Ширина до 135 км.

Глибина залягання кристалічного фундаменту 300—500 м нижче рівня моря. Східний схил урвистійший, за західний. Фундамент ускладнений регіональними розломами північно-східного напрямку Стоходсько-Могильовським і Вижовсько-Мінським. Вони пересічені дрібнішими розломами — зрушеннями переважно субширотного і північно-західного напрямку. Платформний чохол потужністю до 650 м складають середньоріфейські, вендські, крейдяні, палеоген-неогенові і четвертинні відкладення. Формування Поліської сідловини почалося у ранньому палеозої через розвиток Підлясько-Берестейської западини, східний схил намітився у пізньому девоні, коли формувався Прип'ятський прогин.

Література[ред. | ред. код]

  • Клімовіч І. Палеская седлавіна // БЭ ў 18 т. Т. 11. Мн., 2000.