Кондитерська фабрика Кромського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кондитерська фабрика Кромського, початок 1900-х

Кондитерська фабрика Кромського — колишня кондитерськая фабрика підприємця Дмитра Контсянтиновича Кромського, що розташована у Харкові за адресою вулиця Конторська, 29. Фабрика, збудована за проєктом архітектора Болеслава Михаловського, була відкрита у 1889 році. Спершу, там виготовляли халву, кренделі, пряники, желе та пастилу, а починаючи з 1890-х років почали виготовляти шоколад та цукерки.

На сьогодняшній день колишні споруди кондитерської фабрики Кромського занедбані та спустошені.[1]

Заснування фабрики

У 1883 році Дмитро Кромський придбав земельну ділянку на Конторській вулиці, яка на той час носила № 31. Земельну ділянку продала вдова колезького реєстратора Пелагея Олексіївна Лавровська.

Кромський почав будівництво парової кондитерської фабрики за проєктом архітектора Болеслава Михаловського, яка відкрилась у 1889 році.

До 1895 року вартість фабрики оцінювалась у близько 150 000 рублів, а її річний дохід перевищував 300 000 рублів.

Виробнича структура фабрики

Основне виробництво було розташоване у 3-поверховому корпусі, де також знакодилась парова машина. До основного виробництва примикали два склади: один склад призначався для цукрового піску, куди він подавався через спеціальне вікно. Другий склад був призначений для борошна, яке використовувалось для виробництва пряників.[2]

Окрім основого виробництва, фабрика складалась ще з п'яти виробництв:

Перше виробництво

Перше виробництво займалось приготуванням цукатів зі слив, груш та абрикос, на що йшло півроку. Фрукти виварювали в широких мідних тазах по кілька разів, поки ці не ставали прозорими та водночас соковитими. Цукати зберігались в двох окремих приміщеннях.

Друге виробництво

Друге виробництво займалось виготовленням кондитерських виробів: карамелі, вершкової та фруктової помадки, а також шоколаду. Тут працювали дві парові машини: одна для виробництва карамелі, а друга для виробництва шоколаду. На карамельні конфети наносили призвище Кромського.[2]

Третє виробництво

Третє виробництво випускало пряники. Тут працбвали дві величезні печі. Одна з них, механічна, працювала цілодобово та виробляла печиво та дрібні пряники. Друга піч, голландського типу, працювала для випічки великих пряників.

Четверте виробництво

Четверте виробництво займалось створення макароних виробів. Тут працювало кілька парових машин, одна з яких виготовляла тісто.

П'яте виробництво

П'яте виробництво розташовувалося на третьому поверсі. Тут виробляли монпасьє, цукерки, мармелад та пастилу. У кожному відділі стояли мармурові столи, а в мармеладному були особливі приміщення для варіння, розливу, приготування та сушіння мармеладу.[2]

Умови праці

Кондитерська фабрика Кромского відрізнялася чистотою та порядком. Штат, що складався з 200 працівників та працівниць, мали робочу уніформу, що складалась з білих фартухи та ковпаків. Діяв наступний розклад:

  • 6:00 — початок роботи фабрики.
  • 7:00 — сніданок для працівників, що зазвичай складався з чаю та білого хлібу.
  • 11:30 — обід, що складався з 2-3 страв.
  • 15:30 — чай
  • 20:00 — вечеря

Працівникі, що не мали власних родин, проживали при фабриці, в спеціальному будинку з двома столовими. На фабриці також була власна пожежна команда, медичний персонал та електростанція.

Працівники отримували на рік до 250 рублів, а майстри — до 600 рублів.

Пакувальниці цукерок отримували 50 копійок за 16 кілограм упакованих цукерок.[2]

Кондитерська фабрика у XX столітті

Після початку російсько-більшовицької окупації, фабрика була націоналізована, але роботу не припиняла.

У 1925 року фабрика отримала нову назву — «2-га державна кондитерська фабрика ім. Н. К. Крупської».

Пізніше на фабрикі почалось виробництво бісквітів.

У 1950-х рокав на території фабрики також функціонував інститут «Укргіпропрод», у функції якого входило проектування підприємств харчової промисловості.

У 1990-ті роки фабрика збанкротувала.[1]

До сьогодні колишні приміщення кондитерської фабрики Кромського занедбані: немає даху й вікон, будівлі перетворились на руїни.

Майбутнє фабрики

Архітектурне бюро Drozdov & Partners пропонують створити на базі залишків кондитерської фабрики Кромського сучасний багатофункціональний центр з виставковим залом та офісами. При цьому, планується зберегти автентичність споруд, що збереглися.

Згідно з проєктом, центральний корпус пропоунється використовувати для проведення великих публічних заходів. Багатофункціональність центру планується для проведення різних виставкових та освітніх заходів, організації офісних просторів та апартаментів.

На першому поверсі майбутнього центру планують розмістити комерційні об'єкти та квартири. Одразу два поверхи можуть зайняти ресторан, універсальна зала, офісний та виставковий центри. На третьому поферсі планують розмістити офіси та додаткові житлові приміщення.[3]

Примітки

  1. а б Руины кондитерской фабрики Д. К. Кромского в Харькове. Харьков - куда б сходить? (ru-RU) . Процитовано 17 вересня 2021.
  2. а б в г Прогулки по Харькову с Андреем Парамоновым. Кондитерская фабрика Дмитрия Кромского. 2day.kh.ua (рос.). Процитовано 17 вересня 2021.
  3. 100-летнюю кондитерскую фабрику в Харькове впишут в новую архитектуру. www.segodnya.ua (рос.). Процитовано 17 вересня 2021.