Новотного перекриття московське
Перекриття́ Новотного моско́вське — ідея в шаховій композиції в жанрі зворотного мату. Суть ідеї — на поле перетину ліній дії слона і тури ходить фігура іншого кольору і виникає загроза лише одного мату, інший мат проходить у варіанті після взяття. В другій фазі проходить чергування загрози й мату у варіанті.
Історія
Ця ідея може розглядатись як різновид вираження перекриття Новотного. Цей задум дещо відмінний від базового класичного перекриття Новотного.
Ідея чеського проблеміста Антоніна Новотного (22.08.1827 — 09.03.1871) зацікавила московських шахових композиторів, і при вираженні його ідеї знайшли інший підхід для втілення в задачі його задуму.
Для вираження ідеї потрібно дві фази. В першій фазі після хибної спроби (жертвується фігура на полі перетину слона і тури) виникає лише одна загроза мату, а при захисті у варіанті після взяття жертовної фігури тематичним слоном чи турою виникає інший мат з використанням перекриття. В другій фазі знову жертвується на полі перетину тематичних ліній інша фігура й виникає загроза, яка в першій фазі була матом у варіанті; відповідно проходить мат у варіанті, що був загрозою в першій фазі.
Ідея дістала назву від московських першовідкривачів — перекриття Новотного московське.
1. Le6? ~ 2. De5+ K:e5#[1]
1. ... T:e6 2. Df5+ K:f5#, 1. ... Sb3!
1. Te6? ~ 2. Df5+ K:f5#
1. ... L:e6 2. De5+ K:e5#, 1. ... Tf8!
1. Tc4! ~ 2. Sd3+ S:d3#
1. ... Te5 2. D:e5+ K:e5#
1. ... Lf5 2. D:f5+ K:f5#
Пройшло чергування загрози і другого ходу білих у перших двох фазах — тема пройшла в хибних слідах.
Примітки
Це є один із варіантів міжнародного позначення фігур. Використовується для запису розстановки фігур на шахівниці, ходів розв'язку, ілюзорної чи хибної гри шахової задачі, а також запису ходів шахової партії.
- ↑ Позначення: К — король, D — ферзь, T — тура, L — слон, S — кінь
Література
- Словарь терминов шахматной композиции / Авт.-сост. Басистый М. Б. — К. : Книга, 2004. — С. 228—429. — ISBN 966-96424-0-1. (рос.)