TALOS
TALOS (англ. Tactical Assault Light - Operator Suit) — проект перспективного американського роботизованого екзоскелету військового призначення. Передбачається, що конструкція систем TALOS буде забезпечувати зв'язок, навігацію, контроль за життєзабезпеченням свого власника, а також його захист із допомогою, так званої, технології «рідкої керамічної броні»[1]. Перший прототип костюма був представлений у травні 2013 року[1].
Склад учасників
На вебсайті проекту перераховуються 55 промислових, 20 державних і 12 академічних установ. Серед учасників проекту згадується Массачусетський технологічний інститут[2], Університет Делавера, корпорації Boeing, Lockheed Martin, Raytheon, Adidas, NPR, Nike, Red Bull Air Force та ін[3].
Очікувані характеристики
- Оптимальний розподіл ваги солдата та його спорядження на несучі компоненти системи
- Повний балістичний захист усієї поверхні тіла найсучаснішими засобами
- Низьке енергоспоживання
- Світлошумова скритність у використанні
- Інтегровані системи терморегулювання і біомедичного контролю за станом людини, а також вбудовані компоненти для надання першої медичної допомоги при пораненні
- Система безперервного моніторингу навколишньої ситуації
- Повна вага не більше 180 кг при забезпеченні енергоспоживання потужністю 12 кВт протягом 12 годин[4].
Командування SOCOM в особі адмірала МакРейвена висловило надію побачити повністю завершений комплект спорядження не пізніше серпня 2018 року.
Критика проекту
Після оголошення термінів і наявних фондів на проведення НДДКР, неназвані експерти оборонної промисловості поставилися до планів організаторів проекту "TALOS" зі стриманим скепсисом[5]. При цьому багато згадують фактичний фінансовий провал попередньої програми Land Warrior, на три основних контракти якої з 1996 по 2006 рік було витрачено $500 млн. доларів. Крім цього, повідомляється, що технологічний рівень, необхідний для здійснення цілей програми "TALOS" не може бути досягнутий раніше 2026 року. Серед основних проблем, у першу чергу, називається відсутність досить компактних, надійних і легких джерел енергоживлення.
Один з відставних військовослужбовців американського спецназу Скотт Нейл (Scott Neil, Special Forces Master Sergeant), зауважив, що ніякі дорогі технологічні новації у системах "TALOS" не замінять на полі бою адекватного управління солдатами та грамотної розвідки[2].
Примітки
- ↑ а б army-iron-man-suit/ The U. S. Army Building Is an 'Iron Man' Suit for Soldiers
- ↑ а б 'Iron Man' Suit Under Development by US Army
- ↑ Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS) doesn't Lack Ambition or Interested Industry
- ↑ Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS) Doesn’t Lack Ambition or Interested Industry - Defensemedianetwork.com, 21 May 2014
- ↑ Industry: Iron Man Still Hollywood, Not Reality