Окарем — Гарабогаз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Окарем — Гарабогаз. Карта розташування: Казахстан
Бейнеу
Бейнеу
Жанаозен
Жанаозен
Пункти на трасі газопроводу
Окарем — Гарабогаз. Карта розташування: Туркменістан
Белек
Белек
Бекдаш
Бекдаш
Окарем
Окарем
Пункти на трасі газопроводу

Окарем – Бейнеу – колишня складова газопровідної системи «Середня Азія – Центр», споруджена для обслуговування родовищ прикаспійської частини Туркменістану та Казахстану. Наразі виконує локальні завдання у газотранспортних мережах названих країн.

В 1975 році для подачі до європейської частини СРСР продукції родовищ східного Прикаспію спорудили третю нитку системи Середня Азія – Центр (САЦ-3), яка брала початок у Окаремі на південному заході Турменістану, неподалік від іранського кордону. Далі вона прямувала на північ та на своєму шляху приймала додатковий ресурс, зокрема, від Казахського газопереробного заводу у Жанаозені, перша черга якого стала до ладу в тому ж 1975-му. У підсумку на компресорній станції Бейнеу САЦ-3 сходилась з іншими нитками системи САЦ, які живились від узбецьких та східнотуркменських родовищ. Довжина САЦ-3 на ділянці між Окаремом та Бейнеу становила 999 км, в т.ч. 527 км по території Туркменістану та 473 км в Казахстані.[1] Газопровід виконали в діаметрах 500 мм, 700 мм, 1000 мм та 1200 мм. Він мав робочий тиск 5,4 МПа та річну пропускну здатність у 5 млрд.м3, що забезпечувалось роботою компресорних станцій «Белек»,«Бекдаш» (Туркменія) та «Жанаозен» (Казахстан).[2]

Після надбання центральноазійськими державами незалежності використання ділянки Окарем – Бейнеу у первісному режимі припинилось. Існували плани задіяти її в проекті Прикаспійського трубопроводу, для чого пропонувалось розширення зі збільшенням пропускної здатності вдвічі.[3] Втім, цей проект так і залишився нереалізованим.

Казахська ділянка з 2014-го[4] використовується у реверсному режимі для транспортування газу від компресорної станції Бейнеу до Жанаозену з подальшою передачею у трубопровід Жанаозен – Актау (живить споживачів Мангистауської області, зокрема, завод з виробництва добрив «КазАзот» в місті Актау).[5]

Турменська частина продовжує обслуговувати місцеві підприємства прикаспійського регіону, при цьому з другої половини 1990-х родовища району Окарем також задіяли для експортних поставок до Ірану по газопроводу Корпедже – Курт-Куі. А з 2015-го до компресорної станції Белек через трубопровід Схід – Захід подали ресурс із головного газовидобувного регіону на сході Турменістану.

Примітки

  1. В. В. Рындин, Р. Е. Каиржанов, А. Т. Сагинаева ГАЗОПРОВОДЫ КАЗАХСТАНА (PDF).
  2. Годовой отчет АО "Казмунайгаз" за 2008 год (PDF).
  3. Нефть, газ, уголь. polpred.ru. Процитовано 9 березня 2017.
  4. Магистральному газопроводу «Средняя Азия-Центр» - 50 лет - КазТрансГаз. www.kaztransgas.kz. Процитовано 29 червня 2020.
  5. Шоковой девальвации не будет (PDF).