Вітебська ратуша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вітебська ратуша

Ві́тебська ра́туша (біл. Віцебская ратуша) — ратуша в обласному центрі Білорусі місті Вітебську, споруда другої половини XVIII століття в стилі так званого віленського бароко та класицизму, символ незалежності й заможності міста.

Вітебська ратуша розташована в історичному районі міста, поблизу впадіння у Західну Двину річки Витьби, поруч з Воскресенською церковою та Свято-Духовим монастирем та іншими історико-архітектурними пам'ятками Вітебська, що збереглися або були відновлені у наш час (19902000-і роки).

Опис

Башта Вітебської ратуші

Перший дерев'яний будинок ратуші у Вітебську був закладений на території Узгорського посаду перед ринковим майданом і виконував роль громадського осередку торговельно-ремісничого міста. Дерев'яні крамниці й гостинний двір оточували ринок і прилягали до ратуші, головний фасад якої був зорієнтований у бік ринку. Дерев'яна будівля мала, проте, мурований підмурок, що був виявлений в результаті пізніших археологічних розкопок[1].

Нова мурована ратуша розділила колишню ринкову площу на дві половини, у бік яких були звернуті відповідно передній і тильний фасади будівлі. З боку тильного фасаду наприкінці XVIII — першій половині XIX ст.ст. були добудовані двоповерхові житлові будинки з крамницями на перших поверхах.

Стиль віленського бароко проявився, в першу чергу, в оздобленні ратушної вежі, тоді як загальна композиція споруди відповідає принципам класицизму.

З історії ратуші

Першу будівлю Вітебської ратуші було зведено 1597 року, коли місту було надано Магдебурзьке право.

Існуюча барокова будівля ратуші у Вітебську відноситься до 1775 року — тоді міська ратуша являла муровану двоповерхову споруду з баштою над середньою частиною.

1833 року високий шатровий дах ратушової вежі був замінений оглядовим майданчиком з невеликою ротондою.

У 1873–75 роки — здійснювалась перебудова внутрішнього планування Вітебської ратуші в зв'язку з переїздом туди міської думи та поліцейського управління.

На початку 1911 року надбудували третій поверх будівлі Вітебської ратуші.

У 1984 році (за СРСР) у ратуші проводились ремонтні роботи.

У теперішній час (2000-ні) у будівлі колишньої ратуші Вітебська міститься обласний краєзнавчий музей.

Галерея

Примітки

  1. Чарняўскі, І., Цішкін, І. Віцебская ратуша., стор. 19 (біл.)

Джерела та література

  • Чарняўскі, І., Цішкін, І. Віцебская ратуша // Помнікі гісторыі і культуры Беларусі — 2/1987 (біл.)
  • Гісторыка-дакументальная хроніка горада Віцебска: У 2-х кн. Кн. 2-я / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш.. — Мн.: БелЭн, 2003. — стор. 465–470. — 680 стор. — 5000 прим. — ISBN 985-11-0257-1 (біл.)
  • Витебск: Энциклопедический справочник / Гл. редактор И. П. Шамякин. — Мн.: БелСЭ им. П. Бровки, 1988. — 408 стор. — 60 000 прим. (рос.)

Посилання