Лі Цзай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:38, 22 березня 2013, створена EmausBot (обговорення | внесок) (Перенесено 1 інтервікі-посилань до Вікіданих (d:Q4499696))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лі Цзай
«Село біля високих гір»
Ім'я при народженні Лі Ічжен (李以政)
Народився невідомо
Путянь
Помер 1431(1431)
Пекін
Підданство Династія Мін
Діяльність художник
Жанр пейзаж

Лі Цзай (*李在, д/н —1431) — китайський художник часів династії Мін, один з лідерів Сюань-де хуа-юань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у містечку Путянь (провінція Фуцзянь). Про його родину та життя замало відомостей. Спочатку отримав знання з малювання на батьківщини. Ставши тут відомим, був запрошений до Пекіну. У 1426 році стає членом Академії живопису, де пропрацював до самої смерті у 1431 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Працював у жанрі пейзажного живопису — шань-шуй (山水, «живопись гір й вод». З усього доробку Лі Цзай натепер зберіглося лише 4 картини. Спочатку він спирався на традиції художників часів династії Сун. Зміг одночасно дотримуватися манерам двох принципово різних за стилістикою пейзажистів — Го Сі і Ма Юаня. Разом з тим пейзажний живопис Лі Цзая в більшій мірі перебували під впливом творчості Дай Цзіня і представників раннього періоду південної школи Чже.

Найкращим твором Лі Цзая є жанровий сувій «Цинь-гао Ченліту» («Цінь-гао верхи на коропі», 64,3 х45, 8 см, шовк, Шанхайський художній музей), написаний на сюжет даоських легенд. Художник звернувся до образу стародавнього безсмертного на прізвисько Цинь-гао («Майстерно грає на цині»), що володів чарівною здатністю жити, подібно рибам, у водних глибинах, з яких він спливав на поверхню, сидячи верхи на чудовому коропі. Цей епізод — Цинь-гао, який злітає з озерної гладі на очах у здивованих свідків (чиновників або вчених, одягнених у стилізований старовинні білі шати), і відтворений на картині. Незважаючи на його навмисну декоративність і умовність зображень фігур і елементів ландшафту (таких, як зелені плями деревних крон, що немов розлітаються під раптовим поривом вітру, і силует величної гірської пасми на задньому плані) сувою Лі Цзая властива виразність, яка передає особливий настрій таємничості і привабливості даоських легенд.

Інші картини Лі Цзая «Село біля високих гір», «Гірське поселення», «Дорога додому».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Cahill J. Parting at the Shore: Chinese Painting of the Early and Middle Ming Dynasty, 1368–1580. N.Y.-Tokyo, 1979