Люміноформна пластина
Люміноформна пластина (плівка) чи англ. Image plate — спеціальна пластина чи плівка виготовлена для детектування і подальшого накопичення та зберігання слабких сигналів від високоенергетичного іонізуючого випромінювання. Люміноформа пластина (плівка) чи англ. Image plate дедалі більше займає місце та виконує функції рентгенівської плівки.
Люміноформна пластина складається з декількох шарів речовин. Перший шар, як правило захисний, накриває активний шар люмінофора з зв'язуючою речовиною (величина зерен порядку 5 мкм) і який, своєю чергою, нанесений на полімерну підкладку (поліетилен). Люмінофором служать кристали флуорохлориду чи флуороброміду барію частково заміщеного іонами європію у ступені окислення +2, які є центрами люмінісценції (BaFBr: Eu2+). Коли на іони Eu2+ попадає іонізуюче випромінювання вони легко віддають свій один електрон у провідну зону та стають Eu3+. Отже, ці електрони потрапляють у зону провідності кристала та захоплюються та концентруються іонами брому кристалічної решітки. Цей метастабільний стан є вищий за енергією, ніж початковий стан, тому джерело світла нижчої частоти, має недостатньо енергії щоб створити більше Eu3+ однак воно може повернути захоплені електрони з місць їх концентрації у зону провідності. Тоді ці електрони зустрічаються з Eu3+ який стає знову Eu2+ та при цьому випускаються електромагнітні хвилі певної довжини, тобто синьо-фіолетового спектра (400 нм)[1] що і фіксується приладами при зчитуванні плівки.
Цей продукт був вперше розроблений компанією Fujifilm у 80 роках XX століття.
Використання Image plate базується на явищі Фотостимульованої люмінісценції чи англ. Image plate a photostimulable phosphor plate — процесу звільнення накопиченої енергії з люмінофора шляхом стимуляції її світловою енергією іншого енергетичного спектра, для подальшої емісії люмінесцентного сигналу. Це явище відповідно і використовується для детектування, подальшого накопичення та зберігання слабких сигналів від високоенергетичного і короткохвильового іонізуючого випромінювання у люмінофорній пластині. Явище фотостимульованої люмінісценції яке використовується при роботі люмінофорних плівок дозволяє значно зменшити час експозиції, тобто підвищити поріг чутливості, а також отримувати детектований сигнал у цифровому форматі.
Створення детектованої картини на Image plate проходить у два етапи:
- експозиція випромінюванням та «запам'ятовування» картини (сигналу) пластиною
- «зчитування» картини сигналу («англ. image»), тобто стимуляція плівки іншим випромінюванням за допомогою певного пристрою
Третім етапом можна назвати стирання запам'ятованої картини звичайним «білим» світлом певної інтенсивності, тобто приведення люмінісцентної плівки знову у робочий стан.
- ↑ Imaging plate. Fujifilm. Архів оригіналу за 13 жовтня 2008. Процитовано 15 лютого 2011.