Нафана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

держава Нафана
1720 – 1848 Кабадугу (держава) Flag
Столиця Тійєфу
Мови малінке
бамбара
Релігії африканські традиційні релігії
Форма правління монархія
фаама Кома Діарасуба
Історія
 - Засновано 1720
 - Ліквідовано 1848

Нафана (17201848) — держава в південній частині Західної Африки, що утворилася внаслідок міграції племен малінке і бамбара. Нетривалий час була гегемоном в регіоні, але внаслідок внутрішнього протистояння почався занепад. Підкорена державою Кабадугу.

Історія

[ред. | ред. код]

Напочатку XVIII ст. малінке швидко рухались на південь та витісняли сенуфо, що до того мали вождества в долині річок Бауле і Сасандра. Вони розселились на великій площі від Туба до Сегели, встановивши тут свою владу. Водночас мігрували бамбара, які близько 1720 року зуміли підкорили малінке і потіснити діулу, створивши власну державу Нафана (за назвою області народу нафана, однієї з племенних груп сенуфо). Засновником став Кома Діарасуба. До 1760 року він здійснив численні походи, створивши потужну державу.

Його наступник Доссо Діарасуба продовжив політику зміцнення Нафани та загарбницькі походи. Втім конфлікт з залежним плеен торон призвів до запеклої боротьби, чим скористалися малінке, що повстали 1815 року на чолі із Вакабою Туре. Останній невдовзі створив власну державу Кабадугу. З цього часу Нафана вела запеклі війни проти Кабадугу, поки 1848 року не зазнала поразки й не було підкорена останньою.

Устрій

[ред. | ред. код]

На чолі стояв фаама, якому підпорядковувалася політична, військова й судова влада. Також він спирався на раду вождів. Значний вплив мали представники правляячого роду. Держава була поділена на низку провінцій, щодо кількості та називи яких є дискусії.

Економіка

[ред. | ред. код]

Основу становили землеробство і тваринництво, якими здійснювалася внутрішня та зовнішня торгівля. работоргівля не мала великого значення.

Джерела

[ред. | ред. код]