Ґаосен чжуань
«Ґаосен чжуань» (кит. трад. 高僧傳, спр. 高僧传, піньїнь: Gāosēng Zhuàn, «Життєписи гідних ченців» або «Життєписи Високих наставників») — пам'ятка буддійської історичної літератури, важливе джерело з історії раннього китайського буддизму в тринадцяти частинах, створений наприкінці V - початку VI ст. Упорядник - Хуейцзяо (кит. 慧皎, 497-554)
У збірці міститься близько 500 біографій, розподілених між 10 розділами:
- «Перекладачі» («Ши цзинь»), цзюані 1-3
- «Тлумачі» («Ї цзяо»), цзюані 4-8
- «Чудотворців» («Чань ї»), цзюані 9-10
- «Досягли успіху в самоспогляданні» («Сі чань»), цзюань 11
- «Знавці вінаї» («Мін люй»), цзюань 11
- "Ті, хто приніс себе в жертву» («Ман шен»), цзюань 12
- «Декламатор» («Тун цзин»), цзюань 12
- «Твори добро» («Сін фу»), цзюань 13
- «Наставники в сутрах» («Цзін ши»), цзюань 13
- «Билин» («Чан дао»), цзюань 13
Також до збірки увійшли авторська передмова, послання першого критика «Ґаосен чжуань» Ван Маньїна автору, лист Хуейцзяо у відповідь і пам'ятна записка про останні роки його життя.
У відношенні насиченості фактами та історичної достовірності «Ґаосен чжуань» не поступається зразкам офіційної китайської історіографії того часу. У збірнику виражене уявлення про єдність буддизму в Індії та Китаї (замість традиційного китайського протиставлення «Китай - варвари»), його загальності незалежно від поділу на школи. Від «Ґаосен чжуань» бере початок буддійська біографічна традиція в Китаї, а також у Кореї та Японії.
Збірник «Ґаосен чжуань» був написаний при династії Південна Лян. Згодом, при династії Тан Даосюань склав «Сюй ґаосен чжуань» («Продовження життєписів гідних ченців») в 30 цзюаня, при династії Сун Цзаньнін склав «Сун ґаосен чжуань» («Життєписи гідних ченців епохи Сун») в 30 цзюані, при династії Мін Жусін склав «Дамін ґаосен чжуань» («Життєписи гідних ченців епохи Великої Мін ») в 8 цзюані. Разом ці чотири збірки відомі як «Си чао ґаосен чжуань» («Життєписи гідних ченців чотирьох династій»).
- «Китайська філософія. Енциклопедичний словник »п / ред. М. Л. Титаренко, - Москва: «Думка», 1994. ISBN 5-244-00757-2