Вікіпедія:Будьте рішучими

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Спільнота Вікіпедії заохочує своїх учасників бути рішучими, не бентежитися, сміливо редагувати і доповнювати статті. Коли учасники виправляють помилки, граматику, орфографію і стиль, доповнюють статті новими фактами, — Вікіпедія розвивається швидше. Скільки разів ви щось читали і ловили себе на думці, що було б непогано виправити ось це або ж оце? Вікіпедія не просто дозволяє редагувати і доповнювати статті, вона саме для цього і створена. Звичайно, потрібен коректний і цивілізований підхід.

Якщо хтось написав статтю низької якості, заготовку статті чи просто повну маячню, не турбуйтесь, що ваше втручання може комусь не сподобатись. Редагуйте, доповнюйте і перетворюйте заготовку у зразкову статтю.

Зрозуміло, що інші учасники також вільні виправити все, що написано вами. Не приймайте цього близько до серця: усіх нас мотивує бажання покращити Вікіпедію.

… але не будьте безрозсудні![ред.ред. код]

Нові учасники часто зачаровані відкритістю Вікіпедії і, зовсім не задумуючись, поринають у її глибини. Це дуже добре! Проте варто мати на увазі, що принцип «Будьте рішучими» не означає, що варто кидатися робити великі виправлення і видалення у довгих статтях зі складною і суперечливою темою і тривалою історією редагувань Крім того, внесення істотних змін у вибрані статті, що визнані кращими статтями Вікіпедії за свою точність, закінченість та нейтральність, — майже завжди є поганою ідеєю.

Часто буває, що текст статті, який Ви бачите, є результатом тривалих і важких переговорів та узгодження позицій сторін, і необдумане виправлення може заново розпалити вогнище конфлікту. Тому, якщо у вас є бажання відредагувати статтю на суперечливу тему, було б непогано спочатку прочитати всю статтю, ознайомитися з коментарями на сторінці обговорення і переглянути історію редагувань, щоб мати уяву про те, як стаття набула нинішнього вигляду. Також перед великим виправленням у конфліктній статті, можливо, варто спочатку викласти свій намір на сторінці обговорення та доповнити його поясненням своєї точки зору і почекати відповіді хоча б один день, тому що учасники працюють у Вікіпедії у різний час і не завжди можуть відповісти негайно.

Якщо заперечень не надійде, вносьте свої зміни і не забувайте скористатися полем «Короткий опис», щоб іншим користувачам було простіше переглядати історію редагувань.

Не дозволяйте нікому налякати вас[ред.ред. код]

Будьте певні, на вашу думку більшість статей можуть вимагати значних змін. Проте в окремих суперечливих/неоднозначних/«тонких» питаннях рекомендовано керуватися обережністю.

Якщо вам кортить обговорити, ваша рішучість щодо цього вітається: ви не будете першим, хто зробив зміни у суперечливій статті, та не будете й останнім. Навпаки, додавання фактажу та інформації до статті вітатиметься скоріше, аніж вилучення певного змісту.

Дії та редагування з далекосяжними наслідками[ред.ред. код]

Деякі застороги стосуються того, що ваші зміни можуть впливати на велику кількість статей-сторінок, таких як шаблони чи перейменування сторінок, на які посилаються багато статей. Перед тим, як провадити такі далекосяжні зміни, доречно познайомитись із правилами іменування статей, якщо ви хочете перемістити сторінку. Візьміть за звичку виправляти будь-які проблеми, як-то розбиті перенаправлення чи проблеми форматування у статтях, до яких відноситься відповідне переміщення.

Див. також[ред.ред. код]