Вікіпедія мовою есперанто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вікіпедія мовою есперанто
Current Esperanto Wikipedia main page.png
Wikipedia-logo-v2-eo.png
Створена грудень 2001
Кількість статей 194 946
Кількість редагувань 5 520 856
Кількість користувачів 93 301
Кількість адміністраторів 19
Загальна кількість сторінок 427 090
Кількість файлів 7720
Глибина 18.3
Головна сторінка eo.wikipedia.org
Дані за: 28 вересня 2010

Вікіпедія мовою есперанто — розділ Вікіпедії мовою есперанто. Створена в листопаді 2001 року. Станом на вересень 2010 року це 24-та за кількістю статей (135 000) розділ Вікіпедії у загальному переліку, а також найбільший серед штучномовних розділів.

Історія створення[ред.ред. код]

Вікіпедія мовою есперанто була створена одним з активістів есперанто-руху Чаком Смітом (англ. Chuck Smith) — американцем, що в той час працював добровольцем у Роттердамі, в штаб-квартирі Міжнародної Асоціації Есперанто. Проект знайшов підтримку в багатьох членів асоціації, серед них — один із засновників Вікіпедії — Джиммі Уейлс, а також Ангро Ланграж — сучасний вікіпедист, бюрократ і адміністратор есперанто Вікіпедії.

Велике значення у популяризації есперанто Вікіпедії мало те, що Чак Сміт особисто їздив на різні молодіжні зустрічі прихильників есперанто, наголошував на важливості існування вільної енциклопедії для такого розсіяного контингенту есперанто мовців з обмеженими ресурсами. Згодом Чака Сміта підтримали й інші активісти. Невдовзі мовою есперанто було видано спеціальні підручники з інструкцією для користування Вікіпедією.

Більшість користувачів есперанто Вікіпедії переконані, що цей розділ цілком відповідає критеріям вільної енциклопедії, тому що дозволяє носіям різних мов і культур співпрацювати у одному середовищі, що робить таку енциклопедію нейтральною, що не завжди є з розділами Вікіпедії на етнічних мовах, де загальноприйняті й авторитетні стереотипи фіксуються у статтях як факти.

Цікаві факти[ред.ред. код]

У Вікіпедії мовою есперанто створено спеціальну мапу користувачів, де відображається географія проживання вікіпедистів. Найбільше активних есперанто-вікіпедистів із Франції, Німеччині і Росії, а також у Бразилії і США. Проте така мапа не цілком відображає дійсну ситуацію, оскільки на ній позначено лише тих, що ідентифікувалися як жителі певної країни. Така мапа відображає лише загальну тенденцію.

Крім того, у Вікіпедії мовою есперанто є одна аудіо-стаття.

Особливості[ред.ред. код]

Внутрішня кодування статей не збігається з видимою при редагуванні — для представлення специфічних для есперанто букв ĉ, ĝ, ĥ, ĵ, ŝ, ŭ в редакторі використовуються сурогатні пари cx, gx, hx, jx, sx, ux, а для букви x — пара xx (так звана x-система). Це дозволяє використовувати для редагування групу клавіатури будь-якої мови з латинським алфавітом.

Багато статей в цій Вікіпедії використовують такий навігаційний елемент як хлібні крихти. Така традиція збереглася ще з часів, коли рушій Вікіпедії ще не мав механізму категорій. Вікіспільнотою цього розділу було вирішено поступово вилучати цей навігаційний елемент як такий, що дублює категорії.

Вікіпедія мовою Есперанто містить найбільше зображень у категорії вікіпедій з кількістю статей 50 000 — 10 000. Часто зображення у статтях поміщаються у вигляді галерей.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]