Кеннет I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кеннет I

Кеннет I (810-858) - король Дал Ріади з 841 до 843 року, 1-й король Шотландії з 843 до 858 року. Засновник шотландської династії МакАльпінів.

Життєпис[ред.ред. код]

Боротьба за владу[ред.ред. код]

Був сином Альпіна II, короля Дал Ріади, та піктської прицеси. У 841 році після смерті батька Кеннет став королем Дал Ріади. Незабаром у 843 році він отримав можливість завоювати Піктське королівство. Ще раніше у 839 році до держави Піктів вторглися нормани. У битві, що відбулася пікти зазнали жорстокої поразки, а їхній король Еохад загинув. Нормани сильно пограбували країну й відступили. Скориставшися цим, а також відсутністю сильних та впливових спадкоємців у полеглого короля піктів, Кеннет I заявив про свої права на піктський трон. До того ж, з огляду на те, що влада у піктів передавалася по жіночій лінії, Кеннет також мав значні права на трон Піктської держави. У 843 році він захопив владу, а у 847 році розбив останнього короля піктів Друста X.

У результаті Кеннет остаточно захопив цю країну й став королем піктів. Невдовзі відбулася його коронація у Сконе (столиці піктів) як Кеннета, короля Дал Ріади (скотів) та Альби (піктів).

Правління[ред.ред. код]

Володарювання Кеннета I не було спокійним. До країни постійно вдиралися загарбники. Він повинен був щоразу вести запеклі війни. Кеннет воював з бритами (ті спалили місто Данбейн), норманами, які жорстоко плюндрували державу Кеннета I. Для зміцнення свого становища він з одного боку багато разів організовував походи за межі королівства скотів та піктів - до Нортумбрії, Мерсії, спаливши місто Данбар.

З іншого боку Кеннет I організовував династичні шлюби своїх доньок з сусідніми володарями, укладаючи при цьому політичні союзи.

У внутрішній політиці Кеннет спирався на церкву, в особі представників якої бачив надійного спільника. У 849 році король Кеннет переніс церковну столицю до міста Данкельд. Сюди ж незабаром переніс мощі Св. Колумби.

Родина[ред.ред. код]

  • Костянтин (д/н-877)
  • Аед (приб. 855-878)
  • донька - дружина Аеда IV, верховного короля Ірландії
  • Мейл (д/н) - дружина Руна, короля Стратклайда
  • донька - дружина Олафа I, короля Дубліна.

Джерела[ред.ред. код]

  • Alex Woolf, Pictland to Alba: Scotland, 789–1070, in the New Edinburgh History of Scotland series, published in 2007.
Попередник
[[ ]]
Royal Arms of the Kingdom of Scotland.svg Король Шотландії
[[]] —[[]]
Royal Arms of the Kingdom of Scotland.svg Наступник
Дональд I