Сколімус іспанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сколімус іспанський
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Цикорієві (Cichorioideae)
Рід: Scolymus
Вид:
S. hispanicus
Біноміальна назва
Scolymus hispanicus

Сколімус іспанський[1], колючник іспанський[2] (Scolymus hispanicus L.) — вид квіткових рослин родини айстрові (Asteraceae). лат. hispanicus — географічне епітет, що натякає на його місце проживання в Іспанії.

Опис[ред. | ред. код]

Дворічна або недовго багаторічна рослина. Стебла 20-120 см, прямовисні, покриті короткими волосками, як правило, розгалужені від основи, іноді прості. Прикореневі листки перисторозсічені, верхні перисті. Квіти двостатеві. Квіткові голівки кінцеві й пахвові, діаметр становить від 1 до 3 сантиметрів. Пелюстки від яскраво-жовтих до оранжево-жовтих. Плоди сім'янки, 2-3 мм, без чубчика.

Поширення[ред. | ред. код]

Північна Африка: Алжир, Єгипет, Марокко, Туніс. Західна Азія: Азербайджан, Грузія, Кіпр, Іран, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Сирія, Туреччина. Європа: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Греція, Італія, Македонія, Чорногорія, Росія [Краснодар, Північний Кавказ], Румунія, Сербія, Словенія, Україна, Франція, Португалія, Гібралтар, Іспанія [вкл. Канарські острови]. Натуралізований: Лівія, Австралія, США, Аргентина, Чилі. Експансія: Бельгія, Німеччина, Польща, Швейцарія, Сполучене Королівство.

Екологія[ред. | ред. код]

Росте на занедбаних полях, узбіччях доріг, дворах, ділянках, луках і пасовищах, між рівнем моря і 1225 м. Цвіте з травня по серпень.

Використання[ред. | ред. код]

Рослина їстівна, роблять смачні рагу, омлет і навіть додають в супи і салати. Популярна в майже кожній провінції Іспанії, де, як правило, їдять в рагу під час весни. У Стародавній Греції, відомо, що ця рослина використовувалася в лікувальних і кулінарних цілях.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]