Слимак садовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Слимак садовий
Helix pomatia (Dourbes).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Черевоногі (Gastropoda)
Ряд: Pulmonata
Родина: Helicidae
Рід: Helix
Вид: Слимак садовий
Біноміальна назва
Helix pomatia
Linnaeus, 1758[2]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Helix pomatia
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6536
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Helix pomatia

Слимак садовий (виноградний слимак) (Helix pomatia) — наземний черевоногий молюск, може вважатися слимаком або равликом.

Черепашка заввишки до 5 см, шириною близько 4,5 см. В природі мешкає в Європі (окрім півночі). Мешкає в чагарниках, на світлих лісових узліссях (але не в глибині лісу), в садах, парках. Травоїдний, харчується як свіжими рослинами, так і мертвими залишками рослин, а для нарощування черепашки потребує солей кальцію. Цей равлик знаходиться в активному стані з весни до перших холодів, коли заривається в землю на глибину до 30 см і впадає у сплячку (зимує, як правило, в одних і тих же укриттях). Під час зимівлі отвір черепашки закривається вапняною пробкою, товщина якої залежить від суворості холодів. У природі живе в середньому 7-8 років, може дожити до 20 років, якщо не буде з’їденим хижаками.

Назва походить від того, що вперше виноградних слимаків знаходили в трав’яних заростях під кущами винограду в Бургундії.

Опис[ред.ред. код]

Зображення виноградного слимака

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Тіло, як і у всіх представників класу, зовні поділяється на раковину і тулуб. В останньому виділяють ногу і голову. Внутрішні органи оточені мантією, частина якої висунута з-під раковини назовні.

Черепашка[ред.ред. код]

Черепашка виноградного слимака

Діаметр черепашки дорослої особини в середньому становить 3-4,5 см; об'єм її достатній для того, щоб повністю вмістити весь тулуб. Черепашка спірально вигнута; має 4,5 обороти, що лежать в різних площинах (Турбоспіраль); закручена праворуч; розкручується за годинниковою стрілкою . Такі черепашки називаються дексіотропними [3].

Колір черепашки варіює від жовто-коричневого до коричнево-білого. Вздовж всієї довжини 2-3-х перших оборотів проходить 5 темних та 5 світлих смуг. Забарвлення черепашки в одних особин темніше, у інших - світліше [4]. Ця насиченість залежить від місця проживання особини і пов'язана з кількістю виділеної на місцевість сонячної радіації [5]. Так само забарвлення пов'язане з фоном навколишнього середовища, тобто призначенае для маскування від ворогів. Забарвлення черепашки може змінюватися в залежності від того, яку їжу вживає особина.

Черепашка ребриста. Завдяки цьому збільшується площа поверхні, що дозволяє накопичувати більшу кількість вологи. Ребра також надають черепашці більшу міцність і, крім цього, завдяки їм черепашка менше важить [6].

Нога і тулуб[ред.ред. код]

Звичайна довжина ноги дорослої особини - 3,5-5 см, проте тварина може сильно витягнутися, аж до 8-9 см.

Тіло виноградного слимака дуже еластичне. Забарвлення його неоднакове у різних особин, як і забарвлення черепашки. Зазвичай колір тіла бежевий з коричневим відтінком, рідше темно-сірий. Тіло має свій особливий малюнок. У деяких випадках равлики позбавлені такого малюнка, або він майже непомітний, таким чином, окрас ноги у них однотонний [4]. Колір тіла може змінюватися в однієї особини при вживанні нею різної їжі.

Тіло суцільно покрито зморшками, ділянки між ними мають вигляд чотирикутників. Зморшки збільшують площу поверхні ноги, в них затримується волога [6].

Щупальця[ред.ред. код]

Над ротовим отвором равлика є дві пари щупалець. Довжина передніх щупалець - губних - коливається від 2,5 до 4,5 мм. Вони несуть нюхову функцію. Довжина задніх щупалець - очних - від 1 до 2 см [6]. На кінці останніх знаходяться очі, всі рецептори яких містять однаковий фотопігмент [7], що є причиною колірної сліпоти тварини. Однак очі здатні розрізняти не тільки ступінь інтенсивності освітлення, але також і предмети на відстані до 1 см [6].

Пересування й рухи виноградного слимака

Внутрішня будова[ред.ред. код]

Як і у всіх представників класу, травна система виноградного слимака підрозділяється на ектодермальну передню кишку та ентодермальну середню кишку. Дихання легеневе. Серце, розташоване над задньою кишкою, складається з лівого передсердя та шлуночка і оточене перикардом. Кров безбарвна. Нервова система розкидано-вузлова, складається з кількох гангліїв. Видільна система складається з однієї нирки, яка сполучена одним кінцем з перикардом, а іншим відкривається в мантійну порожнину поруч з анусом. Статева система гермафродитна, запліднення перехресне [3] [6].

Примітки[ред.ред. код]

  1. [IUCN Red List of Threatened Species http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/156519/0]
  2. Linnaeus C. (1758). Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata. pp. [1–4], 1–824. Holmiae. (Salvius).
  3. а б Догель В. А.Зоологія безхребетних: Підручник для ун-тов - 7-е изд., Перераб. і доп. - М.: Вища школа, 1981-606 с. - ISBN 978-5-903034-46-8.
  4. а б Helix pomatia- Wildlife Photo Gallery (англ.) - фотогалерея даного виду на сайті www.naturephoto-cz.eu.
  5. Світло в житті тварин - стаття на сайті prostonauka.com.
  6. а б в г д Зенкевич Л. А.Безхребетні / Л. А. Зенкевич. М.: Просвещение, 1968. - 603 с. - (Життя тварин: В 6 т. / Л. А. Зенкевич; Т. 2).
  7. Греченко Т. Н.,Шехтер Є. Д.Два типу фоторецепторів в ахроматичний зорової системі виноградного равлика / / Експериментальна психологія. - 2009. - № 2. - С. 5-15. - Http://psyjournals.ru/exp/2009/n2/22316.shtml (фрагмент на сайті psyjournals.ru ).