Сорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сорт фіалки, Viola 'Clear Crystals Apricot'
Сорт яблуні Malus domestica 'Fuji'

Сорт або культивар (англ. cultivar) — група культурних рослин, які в результаті селекції отримали певний набір характеристик (корисних або декоративних), які відрізняють цю групу рослин від інших рослин того ж виду. Кожен сорт рослин має унікальне найменування та зберігає свої властивості при багаторазовому вирощуванні.

Сорт — це окрема група рослин в рамках відомих ботанічних груп, яка незалежно від того, задовольняє вона повністю або частково умови надання правової охорони, є новою. Сорт — відокремлена група рослин у межах найнижчого ботанічного таксономічного рангу.

Сорт рослин (франц. sorte, від латів.(латинський) sors — різновид, вигляд), культівар, сукупність рослин, що створена в результаті селекції і володіє визначеними, такими, що передаються по спадку морфологічними, фізіологічними, господарськими ознаками і властивостями; нижча класифікаційна одиниця для культурних рослин. С. р. підрозділяють на місцевих і селекційних. Місцеві сорти — продукт народної селекції, головним чином тривалого масового відбору. Вони добре пристосовані до умов зростання, володіють багатьма господарський корисними ознаками і часто служать вихідним матеріалом в селекції . Селекційні сорти створюють в науково-дослідних установах, застосовуючи спеціальні методи. Залежно від біологічних особливостей і походження виділяють лінійні сорти — потомство однієї рослини, що самозапилюється, отримане методом індивідуального відбору, відрізняються виравненностью по всіх ознаках; сорти-популяції — генетично однорідна сукупність рослин, зазвичай перекрестноопиляющихся, які можуть відноситися навіть до різних різновидів, але мають один або декілька загальних ознак; сорти-клони — відібране потомство однієї вегетативно розмноженої (шляхом черенкованія, ділення, щеплення) рослини — генетично найбільш однорідні (можуть бути химерами ) . Особливе положення займають гібриди, створені схрещуванням сортів, самоопиленних ліній або сорту з лінією. Відрізняються підвищеною врожайністю (явище гетерозису ) в першому поколінні. Родинні С. р., такі, що мають схожі господарські і біологічні ознаки, для зручності вивчення і інвентаризації об'єднують в групи — сортотіпи.

Регуляція найменування сортів[ред.ред. код]

Міжнародний кодекс номенклатури для культурних рослин (англ. International Code of Nomenclature for Cultivated Plants (ICNCP)) регулює найменувань сортів, сортових груп і вегетативних гібридів. ICNCP діє у рамках Міжнародного кодексу ботанічної номенклатури (англ. International Code of Botanical Nomenclature) який регулює офіційні назви рослин.Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.