Шишацька археологічна експедиція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шишацька археологічна експедиція — археологічна експедиція Інституту археології НАН України, яка здійснює дослідження пам'яток археології в околицях селища Шишаки на Полтавщині. Організована у 2009 році і проводить розкопки з невеликою перервою в один рік, у 2011 році, й до сьогодні.

Діяльність[ред. | ред. код]

Експедиція досліджує могильник черняхівської культури, розташований поблизу Шишак. В ході археологічних розкопок було досліджено на сьогодні близько 1650 м² площі пам'ятки, на якій виявлено 156 поховань. Близько 80% поховань склали безінвентарні інгумації, орієнтовані головою у західному напрямку, але зустрічалися й поховання, орієнтовані головою на північ, південь, схід та поховання–кремації.

Експедицію очолювали: у 2009—2010 роках — завідувач відділу палеогончарства Інституту керамології — відділення Інституту народознавства НАН України, кандидат історичних наук Гейко Анатолій Володимирович, з 2012 року — науковий співробітник Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Рейда Роман Миколайович.

У дослідженнях, за сприяння Полтавської обласної ради і Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації, активну участь беруть учні і випускники Полтавської обласної гімназії–інтернату для обдарованих дітей імені А. С. Макаренка (с. Ковалівка, Полтавська область) під керівництвом археолога, заслуженого вчителя України Сергія Васильовича Сапєгіна, а також вихованці гуртка «Археологічне краєзнавство» Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді під керівництвом Н. Д. Бровко та Г. Г. Павелко. З 2018 року на базі експедиції почала діяти польова археологічна школа.

Література[ред. | ред. код]

  • Рейда Р. М., Гейко А. В., Сапєгін С. В. Розкопки Шишацького могильника черняхівської культури // Археологічні дослідження в Україні. — 2012. — С. 272. Архівовано з джерела 7 серпня 2016. Процитовано.
  • Рейда Р. М., Гейко А. В., Сапєгін С. В. Дослідження могильника черняхівської культури в смт Шишаки // Археологічні дослідження в Україні. — 2013. — С. 212. Архівовано з джерела 17 листопада 2017. Процитовано.
  • Рейда Р. М., Гейко А. В., Сапєгін С. В. Поховання з «платою Харону» з Шишацького могильника черняхівської культури = Burial with «Charon's obol» from Shyshaky cemetery of Chernyakhivska culture // Археологія. — 2014. — № 1. — С. 97-103.
  • Рейда Р. М., Гейко А. В., Сапєгін С. В. Потойбічний бенкет: набори глеків у похованнях черняхівської культури = Funeral feast sets of jugs in Cherniakhiv culture burials // Археологія. — 2015. — № 1. — С. 30-39.
  • Рейда Р. М., Гейко А. В., Сапєгін С. В. Поховання 115 Шишацького могильника зі скляним орнаментованим кубком = Burial 115 Shyshaky cemetery with ornamented glass beaker // Археологія. — 2016. — № 5. — С. 20-28.

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  1. Полтавська обласна гімназія-інтернат ім. А.С.Макаренка - Головна сторінка. pogim.at.ua. Архів оригіналу за 28 грудня 2017. Процитовано 5 серпня 2018.