Історична залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Істори́чна залізни́ця — своєрідний «живий» залізничний музей, залізнична гілка, на якій для катання туристів використовується історичний рухомий склад. В українській мові немає усталеного терміна, що означає подібні установи. Найчастіше використовуються терміни «музейна залізниця», «туристична залізниця» й навіть «заповідна залізниця». В англійській мові використовується термін heritage railway, у якому heritage означає «(культурна) спадщина», railway — залізниця.

Заправка танк-паровоза водою. З життя історичної залізниці West Somerset Railway, Велика Британія

У Європі історичні залізниці найпоширеніші у Великій Британії, але вони також є й в більшості країн континентальної Європи. Зазвичай такі залізниці обслуговуються волонтерами, для яких це заняття — хобі, яким вони займаються у вільний від роботи час. Експлуатація зазвичай здійснюється в літній період, у решту часу залізничники-любителі займаються реставрацією і ремонтом рухомого складу та інфраструктури.

У США, Великій Британії, та в ряді інших країн, крім історичних залізниць, є історичні трамваї[en]. На відміну від європейських історичних залізниць, такі трамваї часто експлуатуються з метою отримання прибутку.

В Україні[ред. | ред. код]

Укрзалізниця та місцева закарпатська влада мають намір зробити туристичні маршрути Боржавською вузькоколійкою — між Іршавою, Хмільником та Виноградовом. Планується запускати історичні потяги з кінця липня по кінець серпня (у вихідні й святкові дні)[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. На Закарпаття їде ретро-паровоз для Боржавської вузькоколійки. Архів оригіналу за 20 липня 2017. Процитовано 20 липня 2017.

Література[ред. | ред. код]

  • Colin Garratt. Encyclopedie van Locomotieven. Zuid Boekenprodukties, Lisse (нідерл.) ISBN 90-6248-848-X. Переклад з англійської. Оригінальна назва — The World Encyclopedia of Locomotives.
  • Gerard Stoer. Museumlijnen in Europa. Uitgeverij de Alk bv, Alkmaar, 1980 (нідерл.) ISBN 90-6013-742-6