Абу'л-Аббас Ахмад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абу'л-Аббас Ахмад
араб. أبو العباس أحمد بن محمد
Ahmed el Outassi.jpg
 
Смерть: 1549
Фес, Марокко
Країна: Марокко
Рід: Ваттасиди
Батько: Мухаммед аль-Буртукалі
Шлюб: Sayyida al-Hurrad
Діти: Мухаммад аль-Касрі

Абу'л-Аббас Ахмад (д/н — 1549) — 3-й султан Марокко з династії Ваттасидів. За його правління Ваттасиди остаточно програли боротьбу Саадитам.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син султана Мухаммед аль-Буртукалі. Про дату народження немає відомостей, втім на момент смерті батька у 1526 році був доволі молодим. Внаслідок цього регентом стає його стрийко Алі Абу Хассун. Останній зміг на деякий час уповільнити розширення володінь Саадитів, з якими тривала боротьба з кінця 1480-х років. На час здобуття влади Абу'л-Аббас Ахмад контролював лише північний Марокко.

Зростання загрози Саадитів змусила султана Абу'л-Аббаса Ахмада визнати всі португальські захоплення на атлантичному узбережжі, що згодом послабило авторитет султана в країні.

У 1532—1533 роках зумів через торговців налагодити листування з французьким королем Франциском I, на допомогу якого розраховував у протистоянні з Іспанією, Португалією та Саадитами. 1539 року до Фесу для перемовин з султаном прибув посол португальського короля Ф. Ботелью. Метою було укладання союзу проти Саадитів, насамперед задля захисту португальських володінь Сафі і Аземмура. Втім без значного успіху. 1541 року оженився на Саїді аль Хурра, правительки міста Тетуан. Того ж року Саадити захопили у португальців Агадир, чим зміцнили свій авторитет на півдні Марокко. Тому того ж року до султана, що перемістив резиденцію до Тетуана, прибуло нове португальське посольство короля Жуана III. На перешкоді союзу стало небажання султана Марокко укладати союз з християнами проти мусульман.

У 1545 році Абу'л-Аббас Ахмад зазнав поразки й потрапив у полон. За відсутності останнього султаном оголошено його сина Мухаммад аль-Касрі. Лише в 1547 році Алі Абу Хассун зміг домовитися з Саадитами про звільнення з полону Абу'л-Аббаса Ахмада, натомість передавши Саадитам місто Мекнес.

На цей час Ваттасиди контролювали лише область навколо Фесу. У 1549 році шейх Мухаммад аш-Шейх захопив Фес і стратив султана Абу'л-Аббаса Ахмада. Династія Ваттасидів припинила існування.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Stephan Ronart, Nandy Ronart: Lexikon der Arabischen Welt. Ein historisch-politisches Nachschlagewerk. Artemis Verlag, Zürich u. a. 1972, ISBN 3-7608-0138-2.
  • C. E. Bosworth, The New Islamic Dynasties: A Chronological and Genealogical Manual, Edinburgh University Press (2004), pp. 48–49 ISBN 9780748621378