Агама гімалайська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Агама гімалайська
Агама гімалайська
Агама гімалайська
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Lacertilia
Родина: Агамові
Підродина: Agaminae
Рід: Азійські гірські агами
Вид: Агама гімалайська
Laudakia himalayana
Steindachner, 1867
Синоніми
Stellio bochariensis
Stellio himalayanus
Посилання
Вікісховище: Laudakia himalayana
МСОП: 47749642

Агама гімалайська (Laudakia himalayana) — представник роду азійських гірських агам родини агамових.

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина сягає 31 см, з них хвіст удвічі довше за тулуб й голову разом узяті. Самці трохи крупніше самок. Тулуб, голова і підстава хвоста дуже сильно сплощені. Луска верхньої сторони тулуба гладенькі або дуже слабо ребристі. Уздовж хребта проходить доріжка з п'яти-або шестикутної луски, звичайно гладеньких або з нерізко позначеними тупими реберцями, вони відрізняються від спинно-бокових не тільки формою, але і більшими розмірами. В області лопаток вони стають значно дрібніше і поступово переходять у дрібну луску шиї. Черевна луска чотирикутна, гладенька і розташована більш-менш правильними поперечними і косими поздовжніми рядками. Горлова складка добре виражена. Хвостова луска ребриста, вони розташовані правильними поперечними кільцями — кожні 3 кільця утворюють 1 досить добре виражений сегмент, який відповідає одному хвостовому хребцю. Пальці помітно стиснуті з боків, четвертий палець задньої ноги довші третього. У дорослих самців перед задньопрохідним отвором розташовано до 6 рядків потовщеної мозолястої луски, у дорослих самок їх значно менше.

Для молодих агам характерна синє забарвлення тіла і лимонно-жовта голова з червоними скронями. Колір спини оливковий або зеленувато-сірий. З боків хребта більш-менш правильними рядками розташовуються округлі світлі плями, між якими є чорні неправильної форми цяточки і плямочки, особливо добре виражені на шиї і в передній частині тулуба. Голова зверху зазвичай у дрібних чорних цятках. Забарвлення черева сильно коливається. На горлі мармуровий малюнок, який часом зникає. Відома фізіологічна зміна забарвлення голови самців, яка буває яскраво-жовтою і доповнюється помаранчево-червоним забарвленням шкірних складок з боків шиї, а іноді і боків голови.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє гірську місцевість, мешкає на скелях, осипах, серед каміння, в арчевом поясі з рідкісною трав'янистої і чагарникової рослинністю. Зустрічається до висоти 3200 м над рівнем моря і більше. Ховається у тріщинах в скелях і порожнечах під камінням. Зазвичай агами з'являються у ранкові години і активні до заходу. Навесні і восени активні тільки в середині дня, при температурі вище 20°С. Із зимових сховищ у квітні, наприкінці вересня починається їх відхід на зимівлю. Харчується гімалайська агама різними членистоногими, павуками, насінням, квітами і листям рослин, зокрема, плодами шипшини і жимолості.

Це яйцекладна ящірка. Статева зрілість настає наприкінці 2 року життя. Парування відбувається наприкінці квітня - на початку травня. Кладки з 3-7 яєць розміром 20-24х10-13 мм відбуваються у червні та у липні. Через 60-70 днів з'являються молоді ящірки довжиною тіла 3,5-3,8 см.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає у гірських системах Гімалаїв і Трансгімалаїв, південно-східному Тянь-Шані, південному Памірі і Каракорумі в межах Непалу, північної Індії, північного Пакистану, східного Афганістану, західного Таджикистану і західної Киргизії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ananjeva, N.B. & Tuniev 1994 Some aspects of historical biogeography of Asian rock agamids Russ. J. Herpetol. 1 (1): 43
  • Словник-довідник із зоології. – К., 2002.