Адаті Ясуморі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адаті Ясуморі
Adachi Yasumori.jpg
Народився 1231(1231)
Помер 14 грудня 1285
·самогубство
Національність японець
Діяльність буші
Рід Адаті
Батько Адаті Йосікаґе
Мати донька Томоно Токінаги
У шлюбі з донька Ходзьо Шиґетокі
Діти 3 сини і 1 донька

Адаті Ясуморі (*安達泰盛, 1231  — 14 грудня 1285) — середньовічний японський державний та військовий діяч періоду Камакура.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з самурайського роду Адаті. Третій син Адаті Йосікаґе, члена ради Хьодзьо, та доньки Томно Токінаги. Народився у 1231 році. 1244 року вперше з'явився при дворі сіккенів Ходзьо. 1247 року брав участь у битві при Ходза, де було знищено клан Міура.

У 1253 році після смерті батька очолив клан Адаті та призначено комендантом фортеці Акіта (акітацзо-но-суке) в провінції Дева. Фактично виконував обов'язки військового губернатора Деви. Того ж року увійшов до Хікіцуке (Вищої ради при сіккені в Камакурі). 1256 року призначено тоніном (головою) Хікіцукесю, що займалося розслідуванням справ, пов'язаних з гокенінами (васалами сьогуна). Того ж року стає членом Хьодзьо (державної ради сьогунату). 1257 року очолив церемонію повноліття (генпуку) майбутнього сіккіне Ходзьо Токімуне.

1264 року призначено головою оссо-ката (на кшталт апеляційного суду для самураїв). 1266 року не виявив активності у придушенні заколоту сьогуна принца Мунетаки, є думка, що Ясуморі міг таємно його підтримувати. 1268 року був серед тих, хто зустрічав монгольське посольство Хубілая до сіккена Токімуне.

У 1270-х роках під час вторгнення монголі вдо Японії Адаті Ясуморі стає одним з наближеніших сановників сіккена Ходзьо Токімуне. Разом з останнім здійснював заходи з підготовки до оборони від монголів. 1274 року призначено на посаду онтаку-буґьо (адміністратор винагород), що полягала в оцінюванні заслуг васалів і ухваленні рішення, кого зних належить винагородити.

1282 року стає кокусі провінції Муцу (до 1284 року). В 1284 році помирає Токімену й новим сіккеном стає Ходзьо Садатокі. Ясуморі стає одним з головних радників останнього. За його ініціативи бакуфу видало Токусейрей, що анулював угоди по закладу і продажу землі як для воїнів з Кюсю, так і для гокенін по всій території країни. Усім чиновникам і гокенін, що брали участь в обороні від монголів і втратили земельні ділянки, рішенням сіккена, яке іінціював Ясуморі, було повернено власність.

Водночас Адаті Ясуморі скрізь підкреслював близькість сьогуну, що викликало невдоволення васалів Ходзьо. У 1285 році Адаті Ясуморі звинувачено Тайра Йоруцуна, очільника міутібіто (васалів Ходзьо), у заколоті. За наказом сіккена Ходзьо Садатокі маєток Адаті Ясуморі було атаковано військами сьогунату. Разом з багатьма членами свого та союзних кланів Ясуморі мусив чинити самогубство (за переказами загинуло за різними версіями від 50 ло 500 осіб). Ці події дістали назву Сімоцукі-содо («Заворушення 11-го місяця»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Eiji Shirai, Kamakura Jiten, Tōkyōdō Shuppan,‎ 1976 (ISBN 978-4-490-10303-8)
  • Frederic, Louis (2002). «Japan Encyclopedia.» Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.