Акомодація ока

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фокусування ока на далеких (ліворуч) та близьких (праворуч) предметах.

Акомодація — пристосування ока до чіткого бачення предметів, що розміщені на різній відстані від нього. Відбувається шляхом зміни форми кришталика або його відстані до сітківки.

У риб кришталик має незмінну форму, у розслабленому стані око «налаштоване» на близьке бачення. Акомодація відбувається завдяки м'язам, що притягують кришталик ближче до сітківки, тоді риба може бачити віддалені предмети[1].

Акомодація у земноводних також досягається зміною відстані між кришталиком і сітківкою, проте у розслабленому стані око чітко бачить на великій відстані, для близького бачення кришталик віддаляється від сітківки спеціальними м'язами[1].

У рептилій, птахів та ссавців кришталик пружній і може змінювати свою кривину, саме таким шляхом відбувається акомодація. Наприклад, у людини в розслабленому стані око чітко бачить предмети розташовані на відстані більше 6 м (точка дального бачення)[2]. В цей час кришталик має сплющену форму завдяки натягу циннової зв'язки. У випадку фокусування на близьких предметах відбувається скорочення війкових м'язів, що призводить до зменшення натягу зв'язок і збільшення кривини кришталика. Скорочення війкового м'яза переважно контролюється парасимпатичними волокнами окорухового нерва. Здатність кришталика змінювати свою кривину залежить від його еластичності, у дитинстві і молодості вона велика і дозволяє чітко бачити предмети розташовані не ближче ніж 10 см (точка ближнього бачення) від ока. З віком еластичність зменшується або повністю втрачається, внаслідок чого виникає пресбіопія (стареча далекозорість). До порушень акомодації належить також далекозорість (гіперопія), коли зображення фокусується за сітківкою, та короткозорість (міопія), за якої зображення фокусується перед сітківкою[2].

Джерела[ред.ред. код]

  1. а б Чайченко Г.М., Цибенко В.О., Сокур В.Д. (2004). Фізіологія людини і тварин. Київ: Вища школа. с. 463. ISBN 966-642-013-9. 
  2. а б Marieb EN, Hoehn K (2006). Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. ISBN 978-0805359091.