Акулячі соми

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акулячі соми
Pangasius nasutus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Сомоподібні (Siluriformes)
Родина: Акулячі соми
Bleeker, 1858
Поширення акулячих сомів
Поширення акулячих сомів
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Pangasiidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pangasiidae
EOL logo.svg EOL: 5092
ITIS logo.svg ITIS: 164089
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7999
Fossilworks: 265808

Акулячі соми (Pangasiidae) — родина сомоподібних. Складається з 5 родів (один з них натепер є вимерлим) та 30 видів. Інші назви «сіамські соми», «пангасієві соми», «тонкі соми». Представники цієї родини відомі з міоцену.

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина коливається від 1 до 3 м при найбільшій вазі до 300 кг. Є найбільшими представниками сомоподібних. Голова помірно велика. Очі великі. Зазвичай мають 2 пари коротких вусиків (одну на одній з щелеп, іншу — на підборідді), деякі види наділені лише гайморовими вусиками. Рот дуже широкий. Тулуб витягнутий, сильно сплощений з боків, 0,5 м в діаметрі. Шкіра з лускою. Скелет складається з 39-52 хребців. Спинний плавець має трикутну форму з короткою основою, високо піднятий, нагадуючи плавець акули. Звідси походить назва усієї родини (у низки видів тіло має акулячоподібну форму). Цей плавець розташовано близько до голови, має 1-2 жорстких струменя та 5-7 м'яких променів. Жировий плавець маленький, відділено від хвостового плавця. Анальний плавець має 26-46 променів, доволі довгий. Хвостовий плавець доволі великий, розрізаний.

Забарвлення зазвичай сріблясте, сіре, чорне з різними відтінками.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Це пелагічні риби. Мешкають в прісних і солонуватих водоймах. Утворюють маленькі або великі косяки. Активні переважно у присмерку або вночі. Живляться рослинами, безхребетними та рибами. Є види суто травоїдні або ті, що живляться лише молюсками.

Акулячі соми є об'єктом промислу, деякі мають особливе значення у місцевому рибальстві, особливо види Pangasianodon hypophthalmus і Pangasianodon gigas. Широко відомі філе пангасіуса.

Деякі види тримаються у спеціалізованих акваріумах.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Поширені в водоймах Азії: від Пакистану до острова Калімантан і Молуккських островів (Індонезія). Особливо часті в річках Чао Прайя та Меконг.

Роди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Carl J. Ferraris, Jr.: Checklist of catfishes, recent and fossil (Osteichthyes: Siluriformes), and catalogue of siluriform primary types. In: Zootaxa. Band 1418, 2007, S. 1–628
  • Nelson, Joseph S. (2006). Fishes of the World. John Wiley & Sons, Inc. ISBN 0-471-25031-7.