Акіта (порода собак)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акітський собака
Akita inu.jpeg
Походження Японія
Характеристики
Зріст пси 64-70 см,
суки: 58-64 см
Вага пси 45-50 кг,
суки: 35-50 кг
Класифікація МКФ:
FCI 255
Стандарти породи
FCI [5 стандарт]
Пес свійський (Canis lupus familiaris)

Акітський собака[1] (яп. 秋田犬, あきたいぬ) — порода собак, виведена в префектурі Акіта на японському острові Хонсю. Предками могли бути китайські шпіцеподібні породи, схрещені з мастифами. Акіта є одним з найбільших японських собак зі шпіцеподібних. Спочатку його називали «акіта матагі» (в перекладі «хороший мисливець»). Довгий час цей собака використовувався для полювання на ведмедя і як бійцівська. Ймовірно, що ця порода дуже давня. Про це говорять дані археологічних досліджень, в результаті яких були знайдені рештки шпіцеподібних собак, які датуються приблизно другим тисячоліттям до нашої ери. Крім усього іншого, збереглися древні малюнки із зображенням собак, що нагадують сучасних акіта.

Для збереження і розвитку мисливських якостей в Японії в VI ст. були засновані клуби любителів цих собак. Вони складали інструкції з утримання, розведення, навчання. У XV ст. були засновані племінні книги, в яких записувалися кличка, походження, забарвлення та інші відомості.

Під час Другої світової війни частіше використовували німецьких вівчарок і власники акіта стали схрещувати їх з ними. Після Другої світової війни порода розділилася на три типи: акіта матагі, бійцівський акіта, акіта-вівчар (акіта матагі, схрещений з німецькою вівчаркою).[2]

Легендарний Хатіко[ред. | ред. код]

Докладніше: Хатіко

У 1932 році на всю Японію прославився Акіта Хатіко. Після смерті господаря, пес протягом 9 років приходив на станцію і чекав його повернення з роботи.[3]

За рік по смерті Хатіко біля станції «Шібуя» був встановлений пам'ятник, що став місцем зустрічей закоханих. Образ цього собаки став прикладом самовідданої любові і вірності. Менш відомий пам'ятник встановлено на привокзальній площі міста Одате.

Також встановлено пам'ятник біля будинку де народився Хатіко, в місті Одате.

Про Хатіко знято кілька кінофільмів, у тому числі і в Голлівуді з участю Річарда Гіра.

Опудало Хатіко зберігається в Токійському художньому музеї.

Характеристика породи[ред. | ред. код]

Енергійний, незалежний, життєрадісний і сміливий собака з урівноваженим характером і високим рівнем інтелекту. До чужих людей відноситься насторожено, виявляє пильність. При вихованні потрібно проявляти наполегливість і витримку.

Одна зі складностей породи — бажання домінувати в собачому середовищі. При цьому задіюються високі бійцівські якості собаки.

Стандарт МКФ[ред. | ред. код]

Акіта на японській марці 1953

Станом на 30 червня 2009 року діє стандарт МКФ № 25 від 02.04.2001.

Нижче наведені витримки з цього стандарту[4]

 • Загальний вигляд: великий собака, добре збалансований, потужної і міцної будови: вторинні статеві ознаки сильно виражені; собака має благородний вигляд, володіє скромністю і почуттям власної гідності; тип конституції міцний.
 • Важливі розміри: відношення висоти в холці до довжини корпусу (від плечового виступу до сідничного горба) становить 10:11, при цьому у сук корпус довший, ніж у псів.
 • Характер і темперамент: характер стриманий, вірний, слухняний і сприйнятливий
  • Морда: помірно-довга, потужна, з широкою основою, звужується до носа, але не загострена.
  • Ніс: великий та чорний. Незначна розсіяна депігментація допускається тільки при білому забарвленні, при цьому прийнятніший чорний ніс.
  • Очі: порівняно невеликі, підняті зовнішні куточки надають їм майже трикутну форму, помірно-розставлені, темно-карі (чим темніші, тим кращі).
  • Вуха: порівняно невеликі, товсті, трикутної форми зі злегка закругленими кінчиками, помірно-розставлені, стоячі, нахилені вперед.
 • Корпус: спина пряма і міцна, поперек широкий і м'язистий, груди глибокі, з добре розвиненою передньою частиною, ребра помірно-вигнуті.
 • Хвіст: високо посаджений, товстий, енергійно закинутий на спину, в опущеному стані кінчик хвоста майже дістає до скакальних суглобів.
 • Шерстний покрив:
  • Шерсть: покривне волосся жорстке і пряме, підшерстя м'яке і густе, шерсть на загривку і крижах трохи довша, шерсть на хвості довша, ніж на корпусі.
  • Забарвлення: рудо-польове, сезам (рудо-польові волосся з чорними кінчиками), тигрове.
 • Розмір: зростання в холці:
  • Пес: 67 см
  • Сука: 61 см (допускається відхилення від вищенаведених розмірів не більше 3 см в будь-яку сторону).

Догляд[ред. | ред. код]

Акіта чудово проживає як у міській квартирі, так і на вулиці у вольєрі. Шерсть не вимагає складного догляду — достатньо прочісувати її один раз на тиждень. Під час сезонної линьки потрібно прочісувати частіше, 2-3 рази на тиждень, допомагаючи собаці позбутися відмершої шерсті.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ДОГЛЯД ТА УТРИМАННЯ АКІТСЬКИЙ СОБАКА
 2. Стандарт FCI № 255 від 2.04.2001. Оригінал англійською та переклад Проте, у перекладі міститься неточність: «пастуший акіта» швидше за все неправильний термін, Акіта ніколи не використовувалися для цього. Shepherd (зазвичай «shepherd dog», в стандарті швидше за все скорочено) можна перевести як «собака-вівчар».
 3. Хатіко — легендарний пес породи акіта, удостоєний пам'ятника на батьківщині породи — в Японії. Архів оригіналу за 24 вересень 2009. Процитовано 5 травень 2010. 
 4. Стандарт FCI № 255 від 2.04.2001. Оригінал англійською та переклад