Алгоритм Рабіна — Карпа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Алгоритм Рабіна-Карпа)
Перейти до: навігація, пошук
Алгоритм Рабіна — Карпа
Клас Пошук рядка
Найгірша швидкодія O(nm)
Найкраща швидкодія O(n+m)
Середня швидкодія O(n+m)
Просторова складність у найгіршому випадку O(p)

Алгоритм Рабіна-Карпа — алгоритм пошуку рядка запропонований Рабіном і Карпом[1]. Алгоритм показує високу продуктивність на практиці, а також дозволяє узагальнення на інші споріднені задачі.

Ідея алгоритму полягає в заміні текстових рядків числами, порівняння яких можна виконувати значно швидше.

Ідея алгоритму[ред.ред. код]

Для простоти припустимо, що алфавіт складається з десяткових цифр Σ = {0,1,…,9}. (В загальному випадку можна припустити, що кожний символ — це цифра в системі числення з основою d, де d = |Σ|.) Після цього, рядок з k символів, можна розглядати як число довжини k. Тобто символьний рядок «12345» відповідає числу 12345.

Для заданого зразка P[1..m] позначимо через p відповідне йому десяткове значення. Аналогічно, для заданого тексту T[1..n] позначимо через t_s десяткове значення підрядка T[s+1..s+m] довжини m при s = 0,1,…,n-m. Очевидно, що t_s = p тоді і тільки тоді, коли T[s+1..s+m]=P[1..m]; таким чином, s — допустимий зсув тоді і тільки тоді, коли t_s = p.

Якщо значення p можна обчислити за Θ(m) а значення t_s за сумарний час Θ(n-m+1), то усі допустимі зсуви можна було б знайти за час Θ(m) + Θ(n-m+1) = Θ(n) шляхом порівняння p з кожним з можливих t_s. (Покищо до уваги не береться той факт, що величини p і t_s можуть виявитись дуже великими.)

З допомогою схеми Горнера величину p можна обчислити за час Θ(m):

\;p=P[m]+10(P[m-1] +10(P[m-2] + \dots + 10(P[2]+10P[1]))\dots)).

Значення t_0 можна обчислити з масиву T[1..n] аналогічним способом за час Θ(m). В той же час, знаючи величину t_s величину t_{s+1} можна обчислити за фіксований час:

\;t_{s+1} = 10(t_s-10^{m-1}T[s+1])+T[s+m+1].    (1)

Наприклад, якщо m = 5 і t_s = 31415, то потрібно видалити цифру у старшому розряді T[s+1] = 3 і додати цифру у молодший розряд (припустимо, T[s+5+1]=2). В результаті отримуємо t_{s+1}=10(31415-10000\cdot 3)+2 = 14152.

Отже, всі t_s можна обчислити за час Θ(n).

В цій процедурі пошуку наявна складність, пов'язана з тим, що значення p і t_s можуть виявитись занадто великими і з ними буде незручно працювати. Якщо зразок P складається з m цифр, то припущення про те, що арифметичні операції з числом p (до якого входить m цифр) займають «фіксований час», не відповідає дійсності. Ця проблема має просте вирішення: обчислення значень p і t_s за модулем деякого числа q. Оскільки обчислення проводяться рекурентно, то знаходження p можна виконати за Θ(m) а всіх t_s відповідно за Θ(n). Значення q звичайно обирають таким, щоб величина dq не перевищувала максимальну величину комп'ютерного слова.

Тоді, співвідношення (1) приймає вигляд:

\;t_{s+1} = (d(t_s-T[s+1]h)+T[s+m+1]) \mod q,    (2)

де h \equiv d^{m-1} \pmod{q} — значення, що приймає цифра «1» поставлена в старший розряд m-значного текстового рядка.

Робота по модулю q має свої недоліки, оскільки з t_s \equiv p\pmod{q} не випливає, що \;t_s = p. З іншого боку, якщо t_s \not\equiv p\pmod{q}, то обов'язково виконується співвідношення \;t_s \not = p і можна зробити висновок, що зсув s неприпустимий. Таким чином, співвідношення t_s \equiv p\pmod{q} можна використовувати в якості швидкого евристичного тесту, що дозволяє виключити із розгляду деякі неприпустимі зсуви. Усі зсуви, для яких співвідношення виконується, треба додатково перевірити. Якщо q достатньо велике, то можна сподіватися, що хибні зсуви будуть зустрічатися досить рідко і час додаткової перевірки буде малим.

Опис алгоритму[ред.ред. код]

Алгоритм полягає в наступному:

 1. обчислити число p;
 2. обчислити всі t_s;
 3. Для тих s для яких t_s = p, виконати перевірку P[1..m] = T[s+1..s+m].

Псевдокод алгоритму[ред.ред. код]

\;Rabin\_Karp\_Matcher(T,P,d,q)
 1 n\leftarrow length[T]
 2 m\leftarrow length[P]
 3 h\leftarrow d^{m-1} \mod q
 4 p\leftarrow 0
 5 t_0\leftarrow 0
 6 for i\leftarrow 1 to \;m //Попередня обробка
 7   do p\leftarrow (dp+P[i])\mod q
 8    t_0\leftarrow (dt_0+T[i])\mod q
 9 for s\leftarrow 0 to \;n-m //Перевірка
10   do if \;p=t_s
11      then if \;P[1..m]=T[s+1..s+m]
12          then print «Зразок знайдено зі зсувом» s
13    if \;s<n-m
14      then t_{s+1} \leftarrow(d(t_s-T[s+1]h)+T[s+m+1)\mod q

Аналіз[ред.ред. код]

У процедурі Rabin_Karp_Matcher на попередню обробку витрачається час \Theta(m), а час пошуку у найгіршому випадку дорівнює \Theta((n-m+1)m). Однак, в багатьох практичних задачах очікувана кількість допустимих зсувів є невеликою, тоді час роботи алгоритму коли знайдено c зсувів є O((n-m+1)+cm) = O(n+m), плюс час необхідний для перевірки хибних збігів. Ми можемо побудувати евристичний аналіз на припущені, що взяття значень по модулю q діє як випадкове відображення з множини усіх допустимих рядків \Sigma^* у \mathbb{Z}_q. Тоді ми можемо очікувати, що кількість помилкових збігів є O(n/q), оскільки ми можемо оцінити шанс того, що будь-який t_s буде тотожним p по модулю q, як 1/q.

Зноски[ред.ред. код]

 1. Richard M. Karp and Michael O. Rabin. Efficient Randomized Pattern-Matching Algorithms. Technical Report TR-31-81, Aiken Computation Laboratory, Havard University, 1981.

Джерела[ред.ред. код]

 • Karp and Rabin's original paper: Karp, Richard M.; Rabin, Michael O. (March 1987). «Efficient randomized pattern-matching algorithms». IBM Journal of Research and Development 31 (2), 249-260.
 • Thimas H. Cormen; Charles E. Leiserson; Ronald L. Rivest; Clifford Stein. Introduction to Algorithms (2nd ed.) The MIT Press. ISBN 0-07-013151-1

Дивіться також[ред.ред. код]