Аляскинський хребет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аляскинський хребет
Alaska Range(англ.)
Деналі
Деналі
Країна США США
Штат Аляска
Є частиною Північноамериканських Кордильєрів (Кордильєри)
Межі Берегові Хребти
Площа 144 752 км2
Довжина 650 км
Найвища точка Деналі
 - висота 6191 м
CMNS: Аляскинський хребет у Вікісховищі

Аляскинський хребет — відносно вузький, 650-км завдовжки гірський хребет в регіоні Південно-Центральна Аляска, у штаті Аляска, США. Найвища гора Північної Америки — гора Деналі, знаходиться на цьому хребті.

Географія[ред. | ред. код]

Аляскинський хребет утворився в юрський період, в осьовій частині складений інтрузивними породами (гранодіорити), по краях — осадовими породами. Його схили круті, скелясті, сильно розчленовані. Глибокими і місцями широкими долинами, що прорізають Аляскинський хребет, проведені залізниця і автострада. Північні схили більш сухі, межа лісів підвищується до 1000—1100 м, вище їх розташовуються гірські тундри.

Хребет прямує від озера Кларк до Уайт-Рівер, Юкон, Канада. Є частиною Тихоокеанського вулканічного кільця і Деналійського розлому, який проходить уздовж південного краю хребта. Проте, в самому хребті вулканів немає. Утворює дугу з заходу на схід, причому найпівнічніша його частина знаходиться в центрі. Хребет діє як бар'єр, що перешкоджає поширенню вологого повітря з Аляскинської затоки на північ. Це призводить до випадання рясних опадів. Сильні снігопади сприяли появі численних льодовиків. Хребет перетинають чотири крупні річки: Дельта і Ненана в центрі, Набесна і Чизай на сході. На території хребта створені національні парки «Врангель-Сент-Елайас», Деналі, «Озеро Кларк». Його перетинає Трансаляскинський нафтогін.

Найвищі вершини[ред. | ред. код]

Хребти другого порядку (із заходу на схід)[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Churkin, M., Jr., and C. Carter. (1996). Stratigraphy, structure, and graptolites of an Ordovician and Silurian sequence in the Terra Cotta Mountains, Alaska Range, Alaska [U.S. Geological Survey Professional Paper 1555]. Washington, D.C.: U.S. Department of the Interior, U.S. Geological Survey.