Ачкасова Валентина Никифорівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Валентина Никифорівна Ачкасова
Ачкасова Валентина Никифорівна.jpg
Народився 12 січня 1928(1928-01-12)
Київ
Помер 27 березня 2015(2015-03-27) (87 років)
Київ
Громадянство Україна Україна
Відомий завдяки Директор Національного заповідника «Софія Київська»
Нагороди
Заслужений працівник культури України

Валентина Никифорівна Ачкасова (12 січня 1928, Київ — 27 березня 2015, Київ) — директор Національного заповідника «Софія Київська» з 1967 по 2000 рр., Заслужений працівник культури України. Вчений секретар Комісії при Президентові України з питань відтворення видатних пам'яток історії та культури[1][2].

Життєпис[ред. | ред. код]

Валентина Ачкасова була за освітою інженером-архітектором. За період її керівництва було відселено понад 20 сторонніх організацій, які на той час розміщувалися в пам'ятках Заповідника. Ачкасова ініціювала та здійснювала від Заповідника керівництво масштабними ремонтно-реставраційними роботами з пристосуванням та музеєфікацією пам'яток, які дістали високу оцінку міжнародної спільноти. У 1990 р. Софійський собор з комплексом монастирських споруд ХVІІІ ст. було включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А в 1994 р. Заповідник отримав статус Національного закладу культури. Валентина Никифорівна до кінця життя підтримувала зв'язок із Заповідником, відвідувала урочисті заходи з нагоди святкування ювілейних дат заснування Заповідника, завжди цікавилася культурними подіями в музеї, новинами в житті колективу.

В середині 80-их років, Валентина Ачкасова перша з жінок України, була внесена до всесвітньо відомого англійського довідника — «Хто є хто». А вже у 1987 році, визнавши її великий внесок до світової культурної спадщини, Міжнародне журі Гамбурзького фонду нагородило Софійський музей Європейською золотою медаллю за збереження пам'яток[3].

Померла 27 березня 2015 року в Києві, похована Байковому кладовищі, поряд з своїми батьками.

Автор праць[ред. | ред. код]

  • Софійський заповідник у Києві: фотопутівник / В. Н. Ачкасова, І. Ф. Тоцька. — Київ: Мистецтво, 1987. — 223 с. : ил.; 11х17 см.[4]

Примітки[ред. | ред. код]