Ашот I (князь Тао)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ашот I
груз. აშოტ I
Помер 918
Країна Грузія
Діяльність політик
Батько Гурген I

Ашот I Кухі (груз. აშოტ კუხი д/н — 918) — еріставт-еріставі (князь князів) Верхнього Тао в 896918 роках. Прізвисько Кухі перекладається як «Незрілий». Ймовірно за недолугу політику.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Багратіоні. Другий син Гургена I, ерісмтавара Іберії. У 888 році той втратив значну частину влади, зосередивши панування в області Тао. 891 року внаслідок війни з Адарнасе II, царем Картлі, зазнав поразки й загинув. Владу в Верхньому Тао спадкував старший брат Ашота — Адарнасе III.

Після смерті брата став новим еріставт-еріставі Верхнього Тао разом із своїм малолітнім небожем Давидом I, хоча той не мав фактичної влади. Після смерті останнього 908 року став одноосібним володарем. Дотримував союзних відносин з еріставі Кларджеті, намагаючись зберегти самостійність від царів Картлі.

Помер Ашот I 918 року. Йому спадкував небіж Гурген II.

Меценатство[ред. | ред. код]

Грузинські хроніки Картлис Цховреба, «Життя Григорія Хандзтелі» Георгія Мерчуле свідчать про те, що Ашот I був активним прихильником чернецтва і культурних проектів в Тао-Кларжеті. Він спонсорував будівництво собору в монастирі Тбеті у Шавшеті, де він встановив в якості першого єпископа Степана Мтбеварі, у якого Ашот замовив агіографічний роман «Мучеництво Михайла (Гоброна)».

Зображення[ред. | ред. код]

Статую нібито Ашота I виставлено в Державному музеї мистецтв Грузії в Тбілісі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Toumanoff, Cyril (1967). Studies in Christian Caucasian History, pp. 493-6. Georgetown University Press.
  • Antony Eastmond (1998), Royal Imagery in Medieval Georgia, pp. 9-12. Penn State Press, ISBN 0-271-01628-0.