Очікує на перевірку

Бджола і шершень (байка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бджола і шершень
Жанрбайка
АвторГригорій Сковорода
Моваукраїнська
Написано1774

«Бджола і шершень»байка українського письменника Григорія Сковороди, написана у 1774 році, опублікована у збірці «Байки Харківські».

Сюжет

[ред. | ред. код]

Байка побудована у формі діалогу між Бджолою і Шершнем. Кожен висловлює свою думку про місце праці в житті. Шершень є уособленням ледачої людини, яка живе за рахунок інших. Він висміює Бджолу за те, що вона працює на інших і називає бджіл безмозкими. А Бджола є втіленням працьовитої людини. Вона вважає, що краще працювати, ніж «крадіжкою добувати» мед. Для бджоли втіха працювати, у її образі прославляється праця і мудрість. Григорій Сковорода на підтвердження приводить думку Епікура: "Подяка блаженній натурі за те, що потрібне зробила неважким, а важке непотрібним".

Композиція байки

[ред. | ред. код]

Байка складається з двох частин: оповідної і моралі (сили). В оповідній частині читаємо діалог між Бджолою і Шершнем. У другій частині поет деталізує мораль, тому вона навіть більша за основну частину. Григорій Сковорода переконаний, що праця має бути природною потребою, «найсолодшою поживою». Тільки тоді життя матиме сенс. В улюбленій справі людина почувається впевнено і щасливо, а в безділлі — деградує. На підтвердження позиції Бджоли поет вводить другорядні образи: хорта, собаки і кота.

Проблеми байки

[ред. | ред. код]

Григорій Сковорода у байці порушує низку проблем. Перш за все його хвилює сенс життя кожної людини, праця і лінь. У кожного має бути покликання, необхідно працювати за здібностями.

Художні засоби

[ред. | ред. код]

Байка написана у стилі бароко. Григорій Сковорода використовує алегорію, персоніфікацію. Він пише про комах, а насправді говорить про людей. У байці є епітети: поважний дурень, квітоносні луги, гірша мука. Порівняння: немає більшої радості, аніж жити за покликанням. Вислови поета стали афоризмами.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Підручник Українська література, 6 клас – Олександр Авраменко, 2022, К.
  • Українська байка. Г.Сковорода, Є. Гребінка, Л.Глібов,Фоліо, 2013.