Битва при Чанде

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Битва при Чанде (simplified Chinese: 常德会战; traditional Chinese: 常德會戰; pinyin: Chángdé Huìzhàn) — одне з ключових битв Японо-китайської війни (1937—1945). 2 листопада 1943 року Імператорська армія Японії вторглася в незахищений військами китайське місто Чанде і окупувала його. 18 листопада 9-тисячний загін зі складу 57-ї дивізії Національно-революційної армії Китаю відбив місто і протягом 16 днів утримував його, відображаючи контратаки японських військ. 3 грудня100 залишилися в строю китайським солдатам вдалося вибратися з кільця японського оточення і з'єднатися з підкріпленнями, які знову відбили місто 9 грудня. Нові підкріплення з обох сторін дозволили продовжити бій аж до 20 грудня, коли японці відступили.

В ході бою японці застосували хімічну і бактеріологічну зброю. Загарбницькі сили Японії з метою стримування контрнаступу військ Китаю у напрямку до провінції Юньнань / Південно-Західний Китай / на початку листопада 1943 року розпочали наступ на район Чанде / провінція Хунань, Центральний Китай / — вузол 6-го і 9-го бойових ділянок Китаю.

11-я армія збройних сил Японії зібрала п'ять дивізій і маріонеткові війська в складі понад 100 тис. осіб і 130 з гаком літаків. Командир Йокояма Исаму керував наступом проти армії Китаю. Китайські гарнізони включали в себе 210 тис. осіб в складі 43 дивізій від 16 армій 6-го і 9-го бойових ділянок, а також понад 100 літаків. Бої з ворогом велися на території міста Чанде і прилеглих до населеного пункту територіях. Начальник 57-ї дивізії 74-ї армії Китаю Юй Ченвань провів свої війська в Чанде, швидкими темпами евакуював населений пункт, вибудував захисні споруди і приготувався до бою з японськими військами. Японська сторона провела найжорстокішу бомбардування гарнізону в Чанде і використовувала хімічні і запальні снаряди для нанесення ударів по місту. Зіткнувшись з шаленою атакою японської армії, солдати 57-ї дивізії, не шкодуючи своїх життів, давали відсіч противнику, витримуючи натиск ворога, утримували позиції, протягом 16 діб вели важку боротьбу з ворогом. З понад 9 тис. бійців дивізії вижили менше 100 чоловік. Чанде упав 3 грудня. Битва за Чанде дозволила затримати стратегічний наступ збройних сил Японії і дала можливість основним силам Китаю оточити загарбників. В рамках битви на території Чанде і в його околицях 200 тисяч.