Біржовий узвіз (Таганрог)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біржовий узвіз
Flag of Russia.svg Росія
Населений пункт Таганрог
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Біржови́й узві́з (рос. Биржевой спуск) — вулиця в Таганрозі, один з найстаріших спусків до моря. Влаштований в 1776 році.

Географія[ред. | ред. код]

Біржовий спуск починається від Грецької вулиці, навпроти Таганрозького драматичного театру імені А.П. Чехова, і спускається до з'єднання з вулицею адмірала Крюйса.

Історія[ред. | ред. код]

Біржовий узвіз, будучи одним з найстаріших в Таганрозі спусків до моря, влаштований у 1776 році[1].

Спочатку починався від Грецької вулиці навпроти нинішнього Мечниковського провулка і проходив по крутому обриву. Щоб зробити його більш пологим, на початку XIX століття узвіз перебудували, перенісши його в бік Полугорки, де він і знаходиться в даний час.

Біржовий узвіз довгі роки слугував основною дорогою для перевезення вантажів з гавані, тому перша його назва — Купецький спуск. Після будівництва в 1824 році на березі митниці спуск стали називати Митним, а з розвитком бірж (Купецької, Лісовий, та ін.) узвіз стали іменувати Біржовим.

Вперше спуск замощений у 1829 році, перемощений твердим каменем у 1894 році.

Після того, як за міським садом влаштований ще один проїзд до бірж, який називали Мало-Біржовим спуском, його стали називати Великим Біржовим.

Відомі ще дві назви спуску, які, однак, не прижилися. У 1853 році його перейменували в Ливеновський на честь колишнього градоначальника А. К. Лівена. На початку 1910-х спуск називали Ваксовським за прізвищем власника знаходився внизу маслоробного заводу М. І. Ваксова[2].

У радянський час йому повернули назву Великий Біржовий, а потім просто Біржовий.

Спуски Таганрога[ред. | ред. код]

У зв'язку з особливостями розташування Таганрога нагорі мису, має майже скрізь круті схили, до того ж з глинистим ґрунтом, сполучення з морем і узбережжям могло здійснюватися тільки за посередництвом влаштування спеціальних спусків (з'їздів)[3]. За всю історію Таганрога побудовано сім спусків: Біржовий, Градоначальницький, Дуровський, Кампенгаузенський, Комсомольський, Мало-Біржової, Флагманський, що носили в різні періоди різні назви.

На Біржовому узвозі розташовані[ред. | ред. код]

  • Завод «Виброприбор» — Біржовий узвіз, 8.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Киричек М. С. Биржевой спуск // Таганрог. Энциклопедия. — Таганрог: Антон, 2008. — С. 220.
  2. Гаврюшкин О. П. Мари Вальяно и другие (Хроника обывательской жизни). — Таганрог: МИКМ, 2001. — 544 с.
  3. Киричек М. С. Спуски Таганрога // Таганрог. Энциклопедия. — Таганрог: Антон, 2008. — С. 650.