Ван Лу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ван Лу
Le Mont Hua par Wang Lü.jpg

«Гора Хуа»
Народився 1332(1332)
Куньшань
Помер 1383(1383)
Підданство Династія Мін
Ім'я при народженні Андао
Діяльність художник
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Ван Лу (王履, 1332 —1383) — китайський художник, письменник, поет часів династії Мін.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 1332 року в Куньшань (неподалік від Сучжоу). Про його життя відомо мало. Деякий час був сільським лікарем і вчителем. З початком послаблення влади монголів, нарастання кількості повстання Ван Лу перебирається до Сучжоу, який був одним з центрів культури часів династії Юань. З часом більшу увагу приділяє малюваню. Водночас намагався не втручатися у політичні події. Втім після встановлення нової династії Мін не забажав перейти до неї на державну службу, залишаючись вільним, мандрівним художником. Помер у 1383 році, але щодо місця його смерті немає відомостей.

Творчість[ред.ред. код]

Як художник Ван Лу не став сліпо слідувати майстрам Юань, а зробив наголос на живопису з натури. Крім того, він узяв на озброєння рішучий стиль письма, властивий пейзажистам Південної Сун. У 1383 році він поїхав у район гори Хуа, де зібрався на її вершину, і за одну поїздку з-під його пензля вийшло 40 картин «Гора Хуа». Сьогодні частина з них зберігається в музеї Імператорського палацу в Пекіні, а частина — в музеї Шанхая.

У своєму трактаті «Вступний курс гори Хуа» Ван Лу спершу говорить про необхідність донести до передбачуваного глядача «тему» картини. У кожному творі повинна бути своя «тема», без якої «форма» нічого не означає, оскільки «форма» покликана виражати «тему». Хороший художник — це той, чия «форма» пройнята «темою». «Я дотримуюся свого внутрішнього бачення, яке слід за моїм поглядом, а мій погляд спрямований на гору Хуа», — говорить він в завершенні[1]. Це згодом стало дуже ходовий цитатою серед художників. І хоча тут у наявності відгомін вираження Чжан Цзао («Я дотримуюся світу, який мене оточує, але мій внутрішній світ всередині мене»), в ньому Ван Лу чітко показує, що в живописі, як і в житті, очі є зв'язком між образами зовнішнього сприйняття світу і внутрішнього сприйняття розумом. Важливість уважного спостереження та ретельного вивчення в пейзажного живопису переоцінити неможливо.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Yang Xin, Richard M. Barnhart, Nie Chongzheng, James Cahill, Lang Shaojun, Wu Hung (trad. Nadine Perront), Trois mille ans de peinture chinoise, Éditions Philippe Picquier, 1997, 4 02 p., p. 208, 212

Джерела[ред.ред. код]

  • Pierre Ryckmans (trad. Traduction et commentaire de Shitao), Les propos sur la peinture du Moine Citrouille-Amère, Plon, janvier 2007, 249 p. (ISBN 9782259205238), p. 80, 229