Василь Федорович Збаразький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Василь Збаразький
Народився невідомо
Помер 9 липня 1463
Збараж
Національність українець
Титул князь
Конфесія православ'я
Рід Збаразькі
Батько Федір Несвізький
У шлюбі з Маневська
Діти 3 сини
Герб
Герб

Василь Збаразький (? — 9 липня 1463) — українсько-литовський князь, що фактично започаткував рід магнатів Збаразьких.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив із впливового роду Несвізьких гербу Корибут. Син Федіра Несвізького, подільського і кременецького старости. Про дату народження Василя замало відомостей, був середнім сином. Ймовірно брав участь разом з батьком у боротьбі між Свидригайлом та Сигізмундом. Після смерті Федора Несвізького близько 1442 року разом із братом Юрієм розпочав боротьбу за повернення втрачених протягом 1436—1442 років батьком володінь.

У результаті зусиль, проте яких саме — достеменно невідомо, Василь та його брат Юрій до 1455 року повернули майже всі дідичні володіння. Водночас у 1440-х роках отримав від польського короля Владислава III пожиттєвий привілей на Збаразьку волость та містечко Городок у Луцькій волості.

До початку 1460-х років Василь осів у Збаражі (напевне відбувся поділ майна з братом або той уже помер), і з цього часу став підписуватися як князь на Збаражі. Збаразькими стали називатися вже його нащадки. Помер у липні 1463 року, залишивши у спадщину 2 міста, 68,5 сіл, 1 дворище й 1 селище.

Місце поховання князя Василя достеменно невідомо: або у Збаражі, або за тодішньою традицією в Києво-Печерській лаврі.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Archiwum książąt Lubartowiczów Sanguszków w Sławucie / Wyd. nakładem właściciela pod kier. Z. L. Radzimińskiego przy współudziale P. Skobielskiego i B. Gorczaka. — Lwów, 1887. — T. 1: 1366—1506
  • Сенютович-Бережний В. Історичне місце кн. Федька Несвіцького / Літопис Волині. — Т. 4ю — Вінніпег, 1958.
  • Собчук В. Д. З історії титулованої української аристократії пізнього середньовіччя (Становлення роду князів Збаразьких та його володінь на Волині) // Молода нація. — К., 2000, № 1. — С. 228—245.